B A S T L E N Í
Dostali jste se na stránku všech koumáků, bastlířů a šikulů, kteří nečekají, až některá firma něco nabídne, ale sami mají chuť se do něčeho pustit. Nebo si myslíte. že AMATÉR by měl zásadně používat PROFESIONÁLNÍ zařízení, koupené za nejméně .....US $, jinak nemá šanci? Radioamatérská zařízení jsou moc drahá?
Tyto stránky jsou otevřené také pro Vás, pokud by jste se chtěli pochlubit svými výtvory, nebo ukázat nám všem ostatním, co všechno se dá vyrobit "MADE IN DOMA". Mejlujte, posílejte popisy, nebo odkazy na své stránky s bastlením.

HOMEBREWING

Pro všechny přátele bastlení na KV a VKV přináším zde řadu dobrých nápadů od známého VU2MSY.

STAVÍTE ANTÉNU ?

Dejte si pozor na nebezpečí statické elektřiny, na bouřky a podobně.
Převzato z http://www.cbrkl.cz/poradce/poradce.html

KV PŘIJÍMAČ

PŘIJÍMAČ PRO ZAČÍNAJÍCÍ POSLUCHAČE, Každý, kdo v budoucnosti se chce zabývat radioamatérským vysíláním, zákonitě začíná (nebo alespoň by měl začínat) poslechem na radioamatérských pásmech.

NF ZESILOVAČ

Třístupňový NF zesilovač k přijímači - pokračování předešlého popisu. Postupně si svůj přijímač budeme vylepšovat, až z něj bude "stroj".

NÁSOBIČ Q

A máme zde další doplněk k našemu "stavebnicovému" přijímači, kterým si jej opět o nějaký ten krůček vylepšíme.

NF FILTR

Kvalita příjmu SSB signálů jak u superhetů, tak i u přímosměšujících přijímačů, značně závisí na filtraci nf signálu za demodulátorem. Zkuste si zlepšit svůj přijímač!

PŘIJÍMAČ ZA BABKU

Chtěli by jste poslouchat (nejen) radioamatérské stanice na krátkých vlnách? Ano? Máte balík peněz na zakoupení potřebného přijímače? Ne? Pak tedy tohle je něco pro vás!

KV KONVERTOR

Pokud potřebujete opravdu nějaký lepší přijímač na amatérská pásma, zkuste se podívat sem, nebudete litovat.

DIP OSCILÁTOR

Jedním z nejvíce používaných přístrojů při práci s vysokofrekvenčními obvody je měřič rezonance, zvaný také ssací měřič.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE - 1

První část seriálu o KV přijímačích s přímým směšováním, jako byl například prvý, zde uvedený. Zde najdete princip jejich funkce a vůbec veškeré poznámky k jejich stavbě.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE - 2

Pokračování, tedy druhá část.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE - 3

Další pokračování - třetí čast.

PÁROVÁNÍ DIOD

V mnoha případech potřebujeme párované diody, tedy takové, které mají shodnou voltampérovou charakteristiku. Zde se dozvíte, jak na to jednoduše.

RÁMOVÁ ANTÉNA 1

Problémy stavby antén v městských podmínkách se neustále zhoršují, zvláště v souvislosti s privatizací domů a s jejich stárnutím. Proto zde uvádím popis rámové antény, která by mohla pomoci alespoň částečně tyto problémy vyřešit.

RÁMOVÁ ANTÉNA 2

Pokud by jste chtěli použí rámovou anténu i pro vysílání, je nutno zvolit poněkud jiné řešení, třeba takovéto:

ANTÉNA PRO 2 m

Zde bych chtěl pokračovat ve svých popisech antén, vhodných pro chudáky paneláčníky, a vůbec městské HAMy ve stísněných podmínkách, tentokrát pro pásmo 145 MHz.

PŘIJÍMAČ 145 MHz

Netradičně řešený přijímač je navržen pro práci na nejoblíbenějším VKV pásmu 2m, tedy 145 MHz.

KONVERTOR 145 MHz

Pokud nechcete stavět celý přijímač, zkuste si třeba jen konvertor určený k připojení k běžnému VKV FM přijímači.

KONVERTOR K CB

Konvertor, který převede signály z pásma 145 MHz na kmitočty, používané u CB stanic.

KONVERTOR K CB

Varianta předešlého konvertoru s plynule laditelným oscilátorem, pro ty z vás, kdo nemáte k dispozici vhodný krystel.

KONVERTOR PRO CB

Konvertor vhodný k příjmu CB stanic z pásma 27 MHz, případně (po mírném doladění) z amatérského pásma 28 MHz.na běžném přijímači.

KONVERTOR 14 MHz

Tento příspěvek navazuje na článek KV PŘIJÍMAČ, ve kterém jsem vám představil jednoduchý přímosměšující přijímač pro pásmo 3,5 MHz.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE.ZIP

Zde máte všechny tři díly (mírně upravené) ke stažení ve formátu WORD, zabalené do souboru ZIP.

LADĚNÉ OBVODY 1

Prvý ze série článků - co je to laděný obvod, jaké má vlastnosti. Jak si navrhneme cívku a kondenzátor, vazba vstupu přijímače s anténou.

LADĚNÉ OBVODY 2

Druhý ze série článků - jak nahradíme ladicí kondenzátor diodou, jak si navineme požadovanou cívku a podobně.

LADĚNÉ OBVODY 3

Třetí ze série článků - jak docílíme zúžení rozsahu ladění tak, aby bylo amatérské pásmo roztaženo na celou stupnici, nebo naopak - jak docílit co nejširšího rozsahu ladění přes všechny KV pásma.

LADĚNÉ OBVODY 4

Čtvrtý ze série článků - jak na problémy s pronikáním silných stanic konvertorem do MF přijímače.

PÁSMOVÁ PROPUST

Pásmová propust pro směšovací oscilátor. Pro stažení doporučuji poklepat pravým tlačítkem myši na tlačítko a zvolit "Uložit cíl jako.." K náhledu stačí levé tlačítko myši.

Klíčovací filtr pro vysílač

Klíčovací filtr pro telegrafní vysílače. Pro stažení doporučuji poklepat pravým tlačítkem myši na tlačítko a zvolit "Uložit cíl jako.." K náhledu stačí levé tlačítko myši.

STABILNÍ OSCILÁTOR

Stabilní oscilátor s LC obvodem. Pro stažení doporučuji poklepat pravým tlačítkem myši na tlačítko a zvolit "Uložit cíl jako.." K náhledu stačí levé tlačítko myši.

PRVNÍ TRANSCEIVER

Popis jedné z nejjednodušších verzí krátkovlnného transceiveru, tedy vysílače a přijímače pro pásmo 80 m, bez velkých finančních nákladů.

DSB TRANSCEIVER

Jak si s minimem vložených finančních prostředků postavit DSB vysílač/přijímač pro pásmo 80 metrů, z různých vraků, nalezených na smetišti, čili "ZADARA".

CW TX pro 28 MHz

Popis stavby telegrafního vysílače pro pásmo 28 MHz se třemi tranzistory, úvodní popis tohoto zajímavého pásma, a na závěr také něco o anténách.

AUTOMATICKÝ KLÍČ

Něco pro telegrafisty - již žádné nepravidelné klíčování! Postavte si superjednoduchý automatický klíč "ELBUG", další podobné budou následovat brzy, jen co je postavím a odzkouším.

Univerzální demodulátor

Zájemcům o úpravy a přestavby rozhlasových přijímačů pro radioamatérské účely zde nabízím zajímavý detekční stupeň, jako náhradu za původní diodu. Možnost demodulace AM, CW, SSB, FM.

Neobvyklý zesilovač

Výsledek pokusů - nízkofrekvenční zesilovač se zajímavým prvkem.

ANTÉNA G5RV

Povídání o jedné z populárních antén s pera - ech - z klávesnice Jindry OK1XR

VYSÍLÁNÍ PO SÍTI

V poslední době se stává módou hovořit (a hlavně psát) o vysílání po vedení sítě 230V (akce BPL/PLC), kdo si to chce vyzkoušet ve fonickém provozu, zde je návod. Ale pozor na předpisy, ještě není vše ujasněno......

DSB VYSÍLAČ

Popis a stavební návod vysílače pro pásmo 80 m s modulací DSB, s docela slušným výkonem - kolem 1W. SSB protistanice ani nepozná, že to není čisté SSB. I bez lineárního PA uděláte snadno mnoho krásných spojení.

Dvojitý PI článek

Dvouobvodový článek PI pro výstupní obvody vysílačů - jeho výhody jsou v mnohem lepším útlumu vyšších harmonických a dále - není nutno jej neustále přelaďovat. Prostě - samé výhody, vyzkoušejte.

PŘIJÍMAČ PRO DX

Nepředpokládám, že by jej někdo stavěl, je to pouze taková nostalgická vzpomínka na doby dávno minulé a ukázka, jak to "tenkrát" vypadalo.

PŘIJÍMAČ 1 - V - 1

Třístupňový přijímač s jedním tranzistorem. Jeden z konstrukčně nejjednodušších středovlnných přijímačů určený pro začínající kutily.

POŘÁDNÝ VYSÍLAČ

Pro nepřátele QRP zařízení jsem našel popis vysílače, který by je mohl velmi zajímat.

OPRAVA VKV MOBILKY

Typická závada výkonového obvodu S-AV17 a její odstranění

TOROIDY ZE SPÍNANÝCH ZDROJŮ

Pěkný článek od OM3CKU o využití toroidů ze spínaných zdrojů vyřazených počítačů pro amatérské účely - například antenní baluny a podobně.

TOROIDY 2

Předešlý článek, uvedený na pravou míru. Jeho autor OK1RR zde uvádí skutečnosti, které je při používání výše uvedených toroidů nutno brát na zřetel.

PROJEKT NIKOLA

Tyto stránky jsou převzaty s laskavým svolením koordinátora projektu Nikola. Server rozhodně není určen pro mládež, proto jsou zde převzaty pouze některé stránky, které by mohly být zajímavé pro mladší kutily a bastlíře.

Zvýšení citlivosti příjmu

Zajímavé bývá také poslouchat rozhlasové vysílače na krátkých vlnách. Ale co dělat, když použitý přijímač má malou citlivost? Odpověď hledejte v tomto článku.

PORTABLE RX

Ano, je to sice divné, ale i s elektronkami se dá postavit přijímač pro provoz v přírodě, s napájením 12 V......

NÁSOBIČ Q

Máte problémy s malou selektivitou vstupních obvodů svého přijímače? Zkuste se podívat na jedno z možných řešení.

PRVÝ KV PŘIJÍMAČ

Rádi by jste se pustili do příjmu stanic na krátkých vlnách, ale nemáte k tomu prostředky? No a což pro začátek zkusit tohle?

NF NÁSOBIČ Q

Opět řešení problémů se zúžením šířky pásma, tentokrát ale v nízkofrekvenčním zesilovači.

DSB TX JEDNODUŠE

Toto zapojení představuje (pravděpodobně) nejjednodušší DSB vysílač, obsahuje pouze jeden aktivní prvek Vypadá jako nepovedená hračka, ale opravdu funguje a je možno s jeho pomocí navazovat fonická spojení, i když jen na menší vzdálenosti.

PRVÝ KV VYSÍLAČ

Rádi by jste se pustili do vysílání na krátkých vlnách, ale nemáte k tomu prostředky? No a což pro začátek zkusit tohle? Zastane vám funkci vysílače i přijímače najednou.

ZKOUŠEČ TRANZISTORŮ

Tento jednoduchý obvod slouží ke zkoušení tranzistorů NPN a PNP, lze s ním zkoušet ale i FETy, MOSFETy, diody, triaky, tyristory, LED diody atd. Můžete zjistit i svodový proud kondenzátorů. Převzato z webu danyk.wz.cz.

VYSÍLAČ 317

Poněkud neobvyklá konstrukce vysílače s minimem součástek, ve kterém je jako aktivní prvek použit integrovaný stabilizátor.

VODOVODNÍ ANTÉNA

Zajímavá anténa pro městské radiové posluchače, kteří nemají možnost si natáhnout dlouhodrátovou anténu - nejprve vyzkoušejte, a teprve pak kritizujte. Ale nebude co kritizovat....

MF NÁSOBIČ Q

Opět další možnosti použití násobiče Q, tentokrát v mezifrekvenčním zesilovači, pro zúžení šířky pásma a tím snížení rušení při příjmu slabších signálů kmitočtově blízkými stanicemi.

PŘIJÍMAČ VKV FM 1

Superjednoduchý VKV FM přijímač s minimem součástek, který se určitě povede i naprostým začátečníkům.

PŘIJÍMAČ VKV FM 2

Pro ty, kterým nevyhovuje menší citlivost předešlého přijímače je zde poněkud upravený, tento snad vyhoví každému.

SV PŘIJÍMAČ

Zajímavé povídání od OM3CKU s názvem "Ako sme stavali prijímač". Popis stavby středovlnného přijímače v kroužku na škole, s minimálními možnostmi. Všem, kteří začínají s radiotechnikou, mohu jen doporučit.

PROMĚNNÁ INDUKČNOST

Potřebujete v některém zapojení plynule měnit indukčnost cívky? Třeba ladění přijímače místo kondenzátoru? Jednoduchý variometr pro QRP - velmi vhodné je použít jej pro ladění výstupních obvodů malého vysílače a podobně. Také tato konstrukce pochází od známého OM3CKU.

VÝROBA GALENITU

Chtěli by jste si postavit opravdovou, nefalšovanou krystalku, jakou si stavěli vaši dědové? Tak k tomu potřebujete hlavně galenitový krystal. Jak si jej vyrobit, snadno a jednoduše, to se můžete dočást v tomto bohatě ilustrovaném článku.

Poundshop 40m DX RC

Zajímavý KV přijímač úpravou levného rozhlasového přijímače popisuje OK1IAK Levné miniaturní FM rádio se podařilo přestavět na přímosměšující přijímač CW segmentu pásma 40m. Rádio včetně přidaných součástek vyšlo přibližně na 120Kč. Stabilita VFO je dostačující. Odolnost přijímače, selektivita, citlivost a šum jsou poněkud horší. Viz původní popis na http://www.kufr.cz/~ok1iak/HAM/PoundShopRadio/index.php3

Jednoduché 7 MHz PTO

Rovněž popis od OK1IAK, ladění VFO pomocí indukčnosti. PTO je lákavé pro konstrukci mrňavých rádií. Je velikostí srovnatelné s potenciometrem, je oproti desetiotáčkovému potenciometru za hubičku a má oproti oscilátoru s varikapem nižší fázový šum. Oproti ladicímu kondenzátoru by měla cívka být teplotně stabilnější. Viz původní popis na http://www.kufr.cz/~ok1iak/HAM/PTO/index.php3

VYSÍLAČ BEZ CÍVEK

No tak tohle je URČITĚ to nejjednodušší zapojení vysílače, jaké se dá vymyslet. Schválně, koukněte se!

Jednoduchý vf generátor

Velice jednoduché zapojení generátoru určeného pro slaďování přijímačů, založeného na principu šumového generátoru.

ÚPRAVY PŘIJÍMAČE

Popis rozšíření již dříve popsaného "stavebnicového" přijímače na transceiver - přidání stupně s jedním tranzistorem.

ANTÉNA CFA

Zajímavý typ antény, o délce padesátiny vlnové délky, která nepotřebuje protiváhu v zemi, zabírá nevelkou plochu, produkuje jen nepatrnou či spíše žádnou RFI (vysokofrekvenční interferenci), má ohromnou šířku pásma a účinek lepší než celovlnný vertikální zářič.

VF ZESILOVAČ

Vylepšete si svůj krátkovlnný přijímač pomocí tohoto vysokofrekvenčního předzesilovače, vhodný i ke starším elektronkovým přijímačům.

QRP CW Transceiver 144 MHz s VXO a priamym zmiešavaním

Konstrukce OM3CUG - Jednoduchá konštrukcia 2m transceivru, ktorý sa dá postavit za dva dni. VF výkon 500 mW, stabilné VXO s dvoma prepínanými kryštálmi - preladenie 500 kHz. Ideálny rig na nenáročnú portable prevádzku

QRP 500mW transceiver 3.5 MHz s A244

Konstrukce OM3CUG - CW transceiver pre celé pásmo 80m s priamym zmiešavaním a veľmi malou spotrebou. Vhodný pre napájanie z batérií

Mini QRP CW transceiver 3.5 MHz

Konstrukce OM3CUG - Veľmi jednoduchý minitransceiver s VXO v pásme 80m - použitý "televízny" kryštál 3579 kHz. VF výkon 800 mW, v prijímacej časti na zmiešavači JEDNA dióda... ale počúva.

PA 5W pre pásmo 80m s KU611

Konstrukce OM3CUG - Koncový stupeň pre pásmo 3.5 MHz, napájanie 12V. Pre plný výkon 5 W potrebuje budenie 500 mW. Samonosná konštrukcia.

Malý ATU na portable k LW anténe

Konstrukce OM3CUG - Malý anténny tuner na pripôsobenie hlavne LW antén na prechodnom stanovišti. Ladenie cievky pohybom feritovej tyčky. Má zabudovaný merač anténneho prúdu takže sa zaobídeme aj bez ČSV metra.

CW/SSB RX pre pásmo 80m s priamym zmiešavaním

Konstrukce OM3CUG - Prenosný prijímač pre pásmo 80m napájaný batériou 9V. RX má veľmi dobrú citlivost, na príjem stačí 1m drôtu. Srdcom prijímača je A244, použil som jeho interný oscilátor. Často ho používam na vyhľadávanie rušiacich lámp na sídlisku.

PA 5W pre KV transceiver s KT907

Konstrukce OM3CUG - Koncový stupeň o maximálnom výkone 5W pre rozsah 1.8 až 30MHz. Umožňuje plynulú reguláciu výstupného výkonu od stoviek mikrowattov po 5W. Osadený je jedným tranzistorom KT907 (KT904), napájanie 24V.

TRX Pixie 2 pre pásmo 80m

Konstrukce OM3CUG - Úžasne jednoduchý CW transceiver o výkone 150mW, napájanie 12V. Nie je potrebné nič nastavovat a zlaďovat a po výmene kryštálu a výstupného článku pracuje na každom pásme! "Kultový" rig QRP hamov.

LADĚNÍ ANTÉNY

Pozapomenutá konstrukce ladicího obvodu pro přizpůsobení drátových antén, zvláště vhodná pro delší antény.

KRÁTKÉ ANTÉNY

Na rozdíl od předešlého popisu ladicího obvodu je tento určen pro práci s krátkou - třeba prutovou - anténou.

PRCEK

Pravděpodobně nejmenší transceiver pro nácvik telegrafie.

STABILNÍ OSCILÁTOR

Toto neobvyklé zapojení oscilátoru má při splnění požadavků na mechanickou stavbu na kmitočtech do 30 MHz dostatečnou stabilitu i pro nároky SSB

PŘÍJEM CB

Na četné žádosti jsem odzkoušel superjednoduchý konvertor pro příjem CB stanic na SV přijímači.

Konvertor pro 40 a 80 m

Předešlý popis přepracován na žádost čtenářů tak, aby na něj bylo možno přijímat stanice z KV amatérských pásem 80 a 40 metrů.

PÁJENÍ PL 259

Občas se setkávám s nesprávnou montáží koaxiálních konektorů PL-259, zde je tedy ve zkratce správný postup.

VF ZESILOVAČ

Širokopásmový vysokofrekvenční zesilovač k přijímačům pro krátké vlny s malou citlivostí.

MEZIFREKVENCE

Mezifrekvenční část k popsaným konvertorům, náhradou za středovlnný rozhlasový přijímač. Dodatek pro použití na vyšších kmitočtech.

GENERÁTOR

Dodatek k předešlému popisu - jednoduchý přístroj ke slaďování SV a DV přijímačů, vhodný k naladění mf přijímače na požadovaný kmitočet.

4 BAND TX

Vysílač pro 4 amatérská pásma s jedním krystalovým oscilátorem. Odvozeno z popisu "VYSÍLAČ BEZ CÍVEK", viz výše.

DETEKTOR ŠTĚNIC

Máte vy, nebo někdo z vašich známých problémy s odposlechem pomocí "štěnic"? Nevadí - podívejte se na tento jednoduchý přístroj, který je dokáže najít.

Optimalizace cívek

Jak navinout vf cívku tak, aby měla co možná nejvyšší činitel jakosti Q.

QRPp TTL vysílač

Popis zajímavé konstrukce vysílače pro KV s použitím TTL integrovaných obvodů.

ANTENNÍ ČLEN

Zajímavá konstrukce obvodu sloužícího k vyladění téměř jakékoli antény

VF GENERÁTOR

Vysokofrekvenční generátor pro rozsah KV určený ke slaďování přijímačů, nastavování antén, a podobných zkoušení a měření.

PŘIJÍMAČ MINI 5

Krátkovlnný přijímač pro amatérská pásma, který je schopen přežít i jaderný výbuch, který mohutným elektromagnetickým impulzem všechna polovodičová zařízení spolehlivě zničí.

VYSÍLAČ KV 75 W

Krátkovlnný vysílač pro amatérská pásma, který je schopen přežít i jaderný výbuch, který mohutným elektromagnetickým impulzem všechna polovodičová zařízení spolehlivě zničí.

LADITELNÝ KRYSTAL

Námět, jak docílit přeladění krystalem řízeného oscilátoru pomocí potenciometru.

CITLIVÝ ZESILOVAČ

Využití odpadu, nalezeného na smetišti, k použití jako kvalitní nf zesilovač.

ANTÉNA PRO 80m

Zde je popsána anténa - dipól (obrácené V) pro pásmo 80m do omezeného prostoru

Koncertor pro KV na CB

Konstrukce OK1GMN, návod pro ty z vás, kteří máte kvalitní CB stanice pro SSB a chystáte se poslouchat na krátkých vlnách.

WATTMETR

Jednoduše - užitečný přístroj, kterým si můžete změřit odběr libovolných spotřebičů. Při stoupajících cenách elektřiny se může hodit.

Audion s tranzistorem

Popis a návod na stavbu jednoduchého přijímače pro všechny, kteří začínají se stavbou přijímačů, a nedaří se jim. Zkuste tohle, nebudete zklamáni.

ŽEBŘÍČEK

Vlasta OK1DNQ poslal zajímavý návod, jak si snadno a jednoduše zhotovit žebříček pro napájení antény G5RV, vše v názorných obrázcích.

PŘIJÍMAČ PSK31

Jednoduchý přijímač pro prvé pokusy s digitálními druhy provozu.

OSC 3,506 - 3,58 MHz

Přeladitelný oscilátor s keramickým rezonátorem z telefonu pro použití v KV přijímačích a vysílačích.

ANTÉNA NA DRAKA

Popis antény vhodné pro přechodná stanoviště.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Jak si vhodně zkrášlit hliníkové krabičky, nebo postříbřit cívky pro VKV - postupně budou přibývat další návody.

KV PŘIJÍMAČ

PRO POKROČILÉ - jak si postavit opravdu kvalitní přijímač pro amatérská pásma krátkých vln - čtěte zde.

VÝPOČET CÍVEK

Tabulka v Ecelu (formát XLS) pro snadný návrh počtu závitů cívky pro požadovanou indukčnost. Pozor, uloženo komprimováno do formátu ZIP.

VOLTMETR KE ZDROJI

Návod, jak si upravit volmetr tak, aby rozeznal i malou změnu napětí.

Š P Y O N

Jak si ze starého mobilu vyrobit odposlouchávací zařízení

ANTENNÍ TUNER QRP

Pro všechny zájemce o provoz z přechodného stanoviště, a hlavně o provoz QRP, přináším popis tuneru, který používá známý OM3CKU, který o něm napsal:
18 m anténu prispôsobí na všetkých bandoch na PSV lepšie ako 1,5, okrem 18 MHz tam to bolo asi 1,8 až 2,0.

SSB NA RXu R4

Jak je všem majitelům jinak skvělého vojenského přijímače R4 známo, vysílání provozem SSB se na něm přijímá jen s velkými obtížemi. Jak tento problém jednoduše vyřešit, popisuje v Rádiožurnálu 01/07 přítel OM3CKU, který souhlasil s jeho zveřejněním zde.

TELEGRAFNÍ KLÍČ

Zajímavá konstrukce automatického telegrafního klíče, který obsahuje i tónový generátor pro příposlech. Konstrukce sice pochází z Polska, ale určitě najde uplatnění i u nás.

ZNAČENÍ TRANZISTORŮ

Máte ve svých zásobách výkonové tranzistory, u kterých je smazané jejich označení? Podívejte se sem, zjistíte jak na to.

Elektronkový klíč

Při prohrabování pozůstatků z mé minulosti jsem objevil poznámky o svém prvém automatickém klíči, který se mi VELMI osvědčil. Pro přátele nostalgie jej zde přináším.

CW MONITOR

Tento příspěvek je míněn jako výstraha začátečníkům, aby nevěřili všemu, co se v síti internet dočtou. Toto zapojení je sice skutečně chodivé, ale co si o něm myslí OM5IBD je opravdu k pláči.

Vysílač pro doma

POZOR! POUŽÍVÁNÍ TOHOTO ZAŘÍZENÍ JE TRESTNÉ!!
Tento popis vznikl na základě dotazů čtenářů mého webu, jakým způsobem se dá postavit co možná nejjednodužší vysílač pro mluvené slovo. Pro telegrafii jich je zde dost, ale telegrafii ovládá málo kdo. Ještě jednou upozorňuji, že toto není stavební návod pro nekoncesované radioamatéry, i když je funkční, a byl s úspěchem odzkoušen.

Můj první přijímač

Story a ukázka úplně prvého přijímače, který jsem stavěl před více než šedesáti lety.

KV přijímač do přírody

Zde přináším snadné řešení pro ty z vás, kteří by si chtěli pořídit nějaký malý, lehce přenosný SSB/CW přijímač pro KV pásma, například pro "portable" provoz.

Vylepšená windomka

Oblíbená vícepásmová anténa typu Windom má jeden drobný nedostatek - potřebuje důkladné uzemnění. Zde je návod, jak tento nedostatek obejít.

ANTÉNA G5RV

Další jednoduchá a oblíbená anténa.

KV KONVERTOR

Pro majitele rozhlasového přijímače s pásmem krátkých vln je zde návod na konvertor pro poslech stanic amatérského páema 20m.

PRVÝ VYSÍLAČ

Právě jste získali koncesi, a nemáte nač vysílat? Tady to je:

KV PRO PÁŤÁKY

Přijímač pro mladé začínající posluchače stanic na krátkých vlnách. Konstrukce vychází z prací mladších žáků v radiokroužku.

AUDION - 1 lampovka

Audion se zpětnou vazbou - návod na stavbu jednolampovky z 30. let

Fonický vysílač 80m

Popis amerického kapesního telefonického vysílače pro pásmo 80 m s jednou elektronkou.

Vylepšení KV pro páťáky

Prvé z dalších pokračování - vylepšení přijímače z předešlého popisu pro příjem slabších stanic. Budou následovat i další tipy.

VF ZESILOVAČ

Pokud se snažíme o příjem velmi vzdálených a slabých stanic, případně při používání náhražkových antén (rámové, miniwhip, nebo antény s postupnou vlnou z koaxiálního kabelu podle lit. 1) je vhodné mezi anténu a přijímač zařadit vhodný vysokofrekvenční předzesilovač který nám zajistí zesílení slabého signálu přijímaného anténou a jeho snazší zpracování v přijímači. Dá se také s výhodou použít v místě slabého přijmu CB nebo TV stanic, jelikož jeho kmitočtový rozsah sahá od cca 100 kHz do 1,3 GHz při zesílení kolem 20 dB.

VKV pro páťáky

Obdoba předešlých přijímačů, zde pro rozsah VKV.

ANTÉNA PRO CB

Pro zájemce z řad "síbičkářů" je zde uveden popis antény, použitené při nedostatku prostoru a zákazu přístupu na střechu.

POKOJOVÁ ANTÉNA

Anténa na KV pro ty, kteří by si chtěli zkusit zavysílat, ale nemají možnost postavit si "pořádnou" anténu.

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO