Eloxování hliníku

Z hliníkového plechu se snadno vyrábějí krabičky na malé přístroje, pak je ale vhodné je povrchově upravit, aby to vypadalo trochu k světu.
Především je nutno plech důkladně odmastit a očistit od oxidů, já používám 10% NaOH (louh sodný) prodávaný k čistění odpadových rour. Po očistění důkladně opláchnout v (raději destilované) vodě. Pak si připravíme lázeň z kyseliny sírové (H2SO4), 200 gramů na litr vody (+/- 20 gramů). Podle plochy plechu použijeme ss zdroj kolem 12 – 15 V tak, aby na jeden decimetr čtvereční plochy tekl proud 1,5 A (1,4 – 1,6 A). Při teplotě 20 °C moříme cca 20 minut, nebo i déle. Vznikne kysličníková vrstva síly kolem 10 mikromů. Nakonec plech důkladně opláchneme pod tekoucí vodou, alespoň 20 – 30 minut. Je také vhodné vrstvu t.zv. "utěsnit", zpevnit, povařením v destilované vodě po dobu asi tak 45 minut.
Předmět je ANODA (+), katoda je v mém případě uhlíkový kartáč z elmotoru větších rozměrů, cca 5 x 10 cm - používám jej i pro stříbření a niklování.

Dříve v ŘEMPO a DRUCHEMA (nevím, kde dnes – ozvěte se někdo) byly k dostání barviva na eloxovaný hliník. Údajně se dají použít i potravinářské barvy, nezkoušel jsem, ale možná by byly vhodné i anilinové barvy.

Černění hliníku
Někomu se líbí černé krabičky, zde je postup také jednoduchý. Potřeby: 30 gramů FeCl3 (náš starý známý chlorid železitý), přidat 1 – 5 ml kyseliny solné (HCl) a doplnit destilovanou vodou do 1,5 litru. Plech povařit 1 – 4 minuty.

Stříbření

Cívky pro vyšší kmitočty obvykle vineme silnějším vodičem, samonosné, bez kostřičky. Ale i pro vinutí jiných cívek na kostřičkách, jednovrstvých, je vhodné použít postříbřený vodič, viz skinefekt. Jednodušší postup je:

Cívku (nebo vodič) ponořit do lázně skládající se z 25 gramů dusičňanu stříbrného, 1250 gramů chloridu sodného a 1250 gramů kyselého vínanu draselného. Lázeň zahřejeme na cca 50 – 80 stupňů. Vylučování stříbra je možné urychlit průtokem el. proudu, stejně jako při eloxování hliníku, ale pokud chceme lázeň použít opakovaně (rychle se vyčerpá), je vhodné jako zápornou elektrodu použít stříbrný předmět.

Druhá metoda je nevhodná pro mládež a senilní dědky. Zde si lázeň vyrobíme z 10 gramů dusičňanu stříbrného a 35 gramů kyanidu draselného (POZOR, PRUDKÝ JED) které rozpustíme v 1 litru destilované vody. Takto vytvořená vrstva je velmi pevná a hodí se například i na dutinové rezonátory a podobně.

Dále jsem dostal tip od OK4PA (ok1mep - OL1X):
Kamarád zkoušel stříbřící lázeň AG-1 http://www.elchemco.cz/text_07.htm
jinak ještě pouzivam pájecí kapalinu na nerez a hliník od téže firmy.

Dost možná, že existují i jiné metody, ozvěte se někdo!