KVALITNÍ NF ZESILOVAČ

 

V očekávání dlouhých zimních večerů a zlepšujících se podmínek na KV amatérských pásmech, jsem se rozhodl postavit si nový, co možná kvalitní přijímač. Jenže při mém posledním vyšetření v nemocnici mi lékař doporučil méně vysedávání a pokud možno dlouhé procházky, takže mi bylo jasné, že budu opět navštěvovat své oblíbené skládky odpadků, tedy můj spolehlivý zdroj součástek nejrůznějšího druhu. Při jedné z vycházek jsem objevil vyhozenou mechaniku CD ROM, přičemž jsem si uvědomil, že obsahuje (mimo jiné) také nízkofrekvenční zesilovač s regulátorem hlasitosti a jackem – přípojkou pro sluchátka. No samozřejmě, to by stálo za odzkoušení!

 

Strana součástek

 

Strana spojů

 

Jak je vidět z obrázků, zesilovač je na samostatné destičce, propojené se zbytkem plochým kabelem. Pomocí ohmmetru lze snadno vystopovat přívod napájecího napětí (+ 5V) a vstup NF signálu. Jelikož těchto zesilovačů je spousta různých druhů, nemá zde význam popisovat který "drát" je co – u jiného typu to může být jinak, takže každému doporučuji vlastní bádání. Není to zase až tak složité.

 

Získáme takto univerzální zesilovač, použitelný jak k přijímačům, tak i třeba jako sledovač signálu. Jeho zesílení je poměrně značné a potenciometr má tedy velký regulační rozsah. Po prohlédnutí zapojení jsem nabyl dojmu, že regulace zesílení je zde řešena elektronicky, stejnosměrným proudem. Výhoda tohoto systému je v tom, že nemůže (teoreticky) docházet k chrastění potenciometru, jako při jeho zapojení v signálové cestě. Jako aktivní prvek zde byl použit integrovaný obvod označený jako 3414A, podíval jsem se tedy do katalogového listu (viz ZDE), kde jsem se dozvěděl, že to je dvojitý operační zesilovač, určený pro symetrické i nesymetrické napájení, s vysokým ziskem určený pro sluchátkové zesilovače v DVD a CD-RW aplikacích.

 

Takže doporučuji všem zájemcům – vyzkoušejte si tento zesilovač, pracuje opravdu velice dobře.