Typická závada výkonového obvodu S-AV17

 

Jindra OK1XR mi napsal:

Ahoj Jirko.

Davas na sve stranky vse mozne, tak mozna prijde vhod clanek ohledne opravy vykonoveho obvodu pro 2m FM mobilku. Jsou to sice "zizalky" a ne KV, ale treba se to muze nekomu hodit.

Naprosto s ním souhlasím, takže zde to je:

 

Výkonový obvod Toshiba S-AV17 /50W který se používá v některých mobilních stanicích pro 2m (např. DRAGON SY130) po čase používání stanice najednou ztratil výkon. Jedná se o typickou závadu těchto zesilovačů, která spočívá v prasknutí keramické destičky na které je nanesen celý plošný spoj a následnému  přerušení tištěného spoje na dvou místech, viz červené čáry na obrázku 1. a na obr. 2.

 

OBR.1

 

OBR.2

 

Vzhledem k tomu,že keramika je nalepena na 3mm silnou měděnou desku, nelze kvůli okamžitému odvodu tepla na desku letovat. Jelikož cena nového výkonového obvodu přesahuje mnohdy hodnotu zařízení ve kterém je použit, rozhodl jsem se obvod opravit.

Stačí rozehřát plotýnku sporáku na teplotu  (než se začne tavit cín) a obvod na plotýnku položit. Ještě lepší je starší vyřazená žehlička s termostatem zafixovaná za držadlo ve

svěráku. Během půl minuty lze do prasklého tištěného spoje postupně mikropáječkou vletovat a pomocí hodinářské lupy a pinzety vytvarovat jeden Cu drátek vytažený např. ze síťové šňůry  viz žlutá čára na obr. 3. Po vychladnutí a namontování zpět do zařízení obvod opět spolehlivě pracuje.

 

POZOR!!  Nerýpat a nijak mechanicky nenarušovat silikon na výkonových prvcích. 

Obsahují prudce jedovaté látky!!!!!!.

 

 

 

 

                                                      OBR.3

 

Pramen:  http://pd0rkc.ontwikkel.nl