JEDNODUCHÝ FM PŘIJÍMAČ

 

Toto zapojení uvádím jako příklad, co všechno se dá postavit s minimem součástek a nákladů. Je to v podstatě oscilátor, který je spouštěn přijímaným vf signálem z antény, na který je naladěn obvod L – C1. Na jeho výstupu je demodulovaný nf signál, který je přes vazební kondenzátor C2 přiveden na vstup libovolného nízkofrekvenčního zesilovače, jakých již na tomto webu i jinde byla popsána celá řada.

 

Laděný obvod se skládá z cívky L1, která je navinuta vzduchově (tedy bez kostry, tzv. samonosně) na průměr 4 mm silnějším vodičem síly kolem 1 až 1,5 mm a má 4 závity. Stlačováním nebo roztahováním závitů naladíme obvod na nejbližší FM vysílač, k jemnějšímu doladění použijeme kapacitní trimr C1 s kapacitou 1 – 14 pF (nacházejí se ve vstupních obvodech vyřazených TV přijímačů).

 

Tranzistory T1 a T2 jsou použity z rozebraného vyhozeného TV přijímače, byly použity v mezifrekvenčním zesilovači. Předpokládám, že zde vyhoví libovolné vysokofrekvenční typy, dokonce i vodivosti p-n-p, pak je ovšem nutno přepólovat napájecí zdroj. Vynikající tranzistory také bývají ve vstupních obvodech TV, v tuneru, ale ty je lépe si schovat pro náročnější VKV zařízení. Jako anténa vyhoví asi tak 0,5 až 1 m drátu, ale počítejte s tím, že se jejím připojením poněkud rozladí LC obvod, je tedy nutno jej dolaďovat s připojenou anténou.

 

Zpracováno podle http://rf.atnn.ru/s3/pr-x0.html