27 MHz anténa

Na jedné schůzce zájemců o rádio jsem předváděl spirálovou anténu pro pásmo 80 metrů (viz http://ok1ike.nagano.cz/soubory/spiral_ant_80.htm) a jeden z síbičkářů povídá – „no sakryš, to by se mi hodilo na balkon, místo boomerangu, který se mi zlomil“.

Takže jak na to – vezmi 5,5 metru izolovaného vodiče silného kolem 1,5 mm, namotej na plastovou trubku průměru 20 mm na délku 1 metr s rovnoměrnými mezerami mezi závity. Na dolní konec vinutí připájej samici PL259. Na dolním konci trubky je upevněna kovová truhlářská svěrka sloužící k upevnění antény na zábradlí balkonu, které slouží jako protiváha. Samozřejmě, že korpus konektoru PL259 je vodivě spojen se svěrkou, že ano. Dostatečnou představu jistě získáte při pohledu na obrázek.

Takováto spirálová (helical) anténa má poměrně dobré vyzařovací vlastnosti, ale také jednu (pro někoho) nevýhodu – nemá impedanci 50 ohmů, takže se nedá napojit přímo na stanici. No jasně, pustíme ji přes jednoduchý přizpůsobovací obvod (matchbox) a vše bude v pořádku. Při použití přizpůsobovacího členu, který již na těchto stránkách byl již několikrát popsán, bylo docíleno PSV 1 : 1,15 na libovolném kanálu (po doladění). Při naladění na dvacátém kanálu anténa pracovala celkem v pohodě i na ostatních kanálech, bez dolaďování.

viz také www.elektronika.ba