ŠROUBOVICOVÁ ANTÉNA 80m

Šroubovicová anténa je specielní typ antény která používá cívky ke zkrácení celkové délky. Jistě znáte hojně používané šroubovicové antény v oboru VKV technologií. Po dlouhých pokusech v praxi a studiu antenářské bible od Rothammela jsme si v kroužku zhotovili anténu pro amatérské pásmo 80 m, která jistě vyhoví všem těm, kteří nemají možnost natáhnout kus drátu někam na sousední dům, nebo na strom. V současné době ještě pracujeme na úpravě této antény pro pásma 40 – 20 – 15 – 10 metrů, výsledek bude zde jistě zveřejněn.

Původně jsme začínali laborovat s anténou podle CQ-DL (viz ZDE), doporučuji si text prostudovat, je tam dosti inspirací. Dalším krokem bylo rozdělení vinutí do několika samostatných sekcí, a hele, docílili jsme vlastnosti vyzařování stejné, jako u klasické vertikální antény s prodlužovací cívkou v patě. Za pravdu nám dala i příručka Rund um die Antenne, Teil 7, kde jsme nakonec tuto anténu objevili také a dle ní jsme upravili rozteče jednotlivých vinutí.

Anténa je navinuta na novodurové vodovodní trubce o průměru 30 mm, celkem potřebujeme cca 37 metrů vodiče o průměru 0,7 mm. Podle obrázku je zde navinuto 22 sekcí po 17 závitech o délce 25 mm každá, mezi sebou jsou odděleny sekcemi se dvěma závity o délce 50 mm. Na horní sekci navineme pár závitů navíc, které pak použijeme k přesnějšímu naladění antény do nejpoužívanější části pásma.

Výsledky samozřejmě byly poněkud horší, než u přesně navrženého a střiženého dipólu, ale zase mnohem lepší, než s jinými náhradními anténami. Při testech s vysílačem 1,2W jsme pracovali prakticky s celou Evropou, potvrdil se teorií předpokládaný vyzařovací diagram vhodný i pro DX, takže tuto anténu mohu doporučit všem, kdo nemá možnost natáhnout něco jiného.