Dejte si pozor na nebezpečí statické
elektřiny, na bouřky a podobně.
Převzato z http://www.cbrkl.cz/poradce/poradce.html
Problémy stavby antén v městských podmínkách se neustále zhoršují, zvláště v souvislosti s privatizací domů a s jejich stárnutím. Proto zde uvádím popis rámové antény, která by mohla pomoci alespoň částečně tyto problémy vyřešit.
Pokud by jste chtěli použí rámovou anténu i pro vysílání, je nutno zvolit poněkud jiné řešení, třeba takovéto:
Zde bych chtěl pokračovat ve svých popisech antén, vhodných pro chudáky paneláčníky, a vůbec městské HAMy ve stísněných podmínkách, tentokrát pro pásmo 145 MHz.
Povídání o jedné z populárních antén s pera - ech - z klávesnice Jindry OK1XR
Zajímavá anténa pro městské radiové posluchače, kteří nemají možnost si natáhnout dlouhodrátovou anténu - nejprve vyzkoušejte, a teprve pak kritizujte. Ale nebude co kritizovat....
Zajímavý typ antény, o délce padesátiny vlnové délky, která nepotřebuje protiváhu v zemi, zabírá nevelkou plochu, produkuje jen nepatrnou či spíše žádnou RFI (vysokofrekvenční interferenci), má ohromnou šířku pásma a účinek lepší než celovlnný vertikální zářič.
Zde je popsána anténa - dipól (obrácené V) pro pásmo 80m do omezeného prostoru
Vlasta OK1DNQ poslal zajímavý návod, jak si snadno a jednoduše zhotovit žebříček pro napájení antény G5RV, vše v názorných obrázcích.
Popis antény vhodné pro přechodná stanoviště.
Oblíbená vícepásmová anténa typu Windom má jeden drobný nedostatek - potřebuje důkladné uzemnění. Zde je návod, jak tento nedostatek obejít.
Další jednoduchá a oblíbená anténa.
Anténa na KV pro ty, kteří by si chtěli zkusit zavysílat, ale nemají možnost postavit si "pořádnou" anténu.
Pro zájemce z řad "síbičkářů" je zde uveden popis antény, použitené při nedostatku prostoru a zákazu přístupu na střechu.
Tímto popisem bych rád uvedl své zkušenosti s anténou na přechodném stanovišti, která se mi velmi osvědčila jednak svou jednoduchou stavbou, a jednak tím, že spolehlivě pracuje jak pro místní spojení, tedy po Evropě, tak i pro DX, díky svislému zářiči.
Velmi jednoduchá a účinná všesměrová anténa pro VKV, používám ji pro poslech v leteckém pásmu. Stará ale dobrá konstrukce.
Povídání o tom, jak jsem dopadl s anténou - tip i pro vás.
Anténa pro pásma 80 - 12 metrů do omezeného prostoru.
Širokopásmová anténa pro VKV s dobrým směrovým účinkem
Superjednoduchá, avšak dostatečně výkonná anténa typu svislý dipól, pro práci z přechodného stanoviště
Nikdo si nechce zbytečně komplikovat „hardware“ provozu na přechodném stanovišti ztrátou času při stavbě antén. Snadná pomoc - koukněte sem!
Popis představuje jednoduchou anténu do ruky, vhodnou pro expedice po kopcích.
Všesměrová svislá anténa pro VKV pásma.
Úprava předešlé antény na směrovou.
Oblíbená vertikální anténa podle předchozích popisů, v provedení pro více pásem.
Jak si bez použití drahých přístrojů nastavit provizorní anténu.
Nikdo vám nechce povolit natáhnou anténu? A což tohle?
V případě, že právě nemáte řádnou venkovní anténu s impedancí 50 ohmů, nebo třeba elektronickou aktivní anténu, můžete s úspěchem docílit kvalitního příjmu zde popsaným jednoduchým pasivním zařízením.
Stejně jako známé antény Flag, Pennant, Delta FO0AAA je i tato anténa nezávislá na zemi. Jde o zmenšenou verzi antény Flag, která je výsledkem experimentu, jehož smyslem bylo dokázat životaschopnost podobných antén a ověřit, kam až lze jít ve snaze anténu zmenšit. Anténa dosud nebyla nikde popsána, její autor se pouze o ní zmínil několika větami v jednom z mailing listů, který se věnuje pásmu 160 m.
Předpisy pro stavbu venkovních antén udávají (dosti rozumný) požadavek, aby anténa byla vodivě spojena se zemí, tedy uzemněna jako ochrana jednak proti statické elektřině, tak i proti naindukovanému napětí z bouřkových výbojů. Jak na to, se dozvíte z tohoto článku.
Popis dipólové antény pro amatérské pásmo 3,5 MHz, která se může hodit všem, kteří mají k dispozici jen omezený prostor. Právě tak je vhodná i pro provoz z přechodného stanoviště, někde v lese a podobně.
Spolehlivá anténa pro CB typu "drátový dipól", vhodná jak na chatu, tak i na expedice.
Původně krátkovlnná anténa známého amatéra G5RV, zde v provedení pro pásmo 145 MHz.
Javácký aplet pro snadný a jednoduchý návrh antén typu YAGI-UDA.
Pokaždé nebývá možnost natáhnout antény pro každé pásmo zvlášť, pak ale může posloužit jednoduchá vícepásmová anténa.
Tato jednoduchá anténa pracuje jako 1/4 v pásmu 2m a 5/8 na 70cm.
Jednoduchý přístroj pro měření impedance antény.
Snadno zhotovitelná magnetická ránová anténa pro pásmo 10m
Širokopásmová anténa na pásma VKV pro skenery nebo provoz.
Půlvlnná anténa pro ruční radiostanice pro rozsah 140 až 162 MHz s velmi dobrými vlastnostmi.
Jak zhotovit kvalitní anténu úplně zadarmo. s využitím materiálů se skládky odpadků.
Jak snadno a jednoduše zjišťovat impedanci souosého kabelu nebo dvoulinky
Kdo máte problémy s více anténami, pro jednotlivé rozsahy, zvolte tuto všepásmovou verzi.
Několik zapojení aktivních antén pro vaše scanery a přijímače ze zahraničních zdrojů.
Zajímavost - horizontální anténa s vertikální polarizací.
Jak to je vlastně s tím dipólem, nejjednodušší anténou.
KV anténa vhodná pro pěší expedice.
Chcete si doma poslouchat stanice na krátkých vlnách? Nemáte možnost natáhnout anténu? Tak se inspirujte zde.
WI-FI ANTÉNA Z CD ŠKATULKY SNADNO A JEDNODUŠE
Snadno přenosná, účinná anténa pro expedice po horách.
Zaručeně nejjednodušší anténa pro WiFi v obrazech.
Před nedávnem jsem zde popisoval výrobu magnetické rámové antény z měděné trubky, tak pro změnu zase jak ji vyrobit z koaxiálního kabelu.
Zde se podíváme na to, jak to vlastně je se svislými anténami (pruty), hojně používanými na CB.
Jak vylepšit anténu přenosné radiostanice, tak zvané "ručky". Anténa typu "pendrek" stojí za pendrek, udělejte si snadno a jednoduše pořádnou anténu - teleskopickou.
Úprava již popsané rámové antény na více pásem.
Popsaný anténní přepínač nabízí možnost dálkového přepínání několika antén po jednom souosém kabelu - anténním napáječi, po kterém vedeme jak vysokofrekvenční signál, tak i povely k přepnutí antény. Žádné pomocné vodiče nejsou zapotřebí, ani složitá elektronika s mikroprocesorem.
Při stavbě drátové antény je zapotřebí jeden prvek, který je někdy obtížné koupit - a sice tak zvaný "vajíčkový" izolátor, pokud ale není právě po ruce, zkuste tohle.
Drátová anténa, vhodná na výlety pro zvýšení dosahu CB.
Všichni, kdo vlastníte ruční radiostanici na 70 cm budete se mnou souhlasit, že "pendrek" stojí za pendrek. Jak si tedy postavit pořádnou anténu, dozvíte se zde.
Jak připojit 20m dlouhou anténu k souosému kabelu?
Tak to jsme si s přáteli jednou vyšli na výlet do přírody, a do kapsy (samozřejmě) malý transceiver pro 80m. Na krásné, prosluněné pasece vznikla debata - jakou anténu natáhnout, jestli vertikál na nějaký dost vysoký strom, nebo vodorovnou "eLku" mezi dva stromy, až nakonec vše rozřešil zajímavý nápad.
Další ze série antén pro ty, kteří mají málo prostoru pro plnohodnotný dipól, tato anténa je pro 80 a 40 m.
Jak to je vlastně s tou "yaginou"? Funguje to? Jak se o tom snadno a jednoduše přesvědčit?
Před nějakou dobou jsem zde popisoval krátkovlnný přijímač, se kterým jsem v pravěku vyrážel do přírody, dále od rušivých signálů civilizace, lovit stanice z dalších zemí, tak zde je popsána anténa pro podobná použití k příjmu DX stanic.
Antény pro delší krátkovlnná pásma vychází dosti dlouhá, a radioamatéři bydlící v nepříznivém QTH mají s jejich realizací značné problémy. Zkuste něco takového!
Při víkendových výletech spolku nadšenců pro FM pokecy na dvoumetru jsme narazili na problém, jak umístit anténu Yagi ve větší výšce. Nakonec to dopadlo takhle:
V tomto článku bych chtěl poradit všem posluchačům krátkých vln, kteří mají problémy s venkovní anténou, případně s rušením od vnějších zdrojů.
Nedávno jsme s přáteli z bývalého radiokroužku vyrazili na další (téměř) pravidelný víkendový "radiočundr", na kterých laborujeme s natahováním nejrůznějších drátů a jejich vyladěním na jednotlivá amatérská pásma. Tento den měl být věnován tématu "OBRÁCENÉ V" a testům, nakolik může být anténa zkrácena, aby ještě šla vyladit na pásmu 80 m. Jak nás ale potěšilo, když jsme zjistili, že…….
Tato jednoduchá sedmiprvková anténa typu Yagi-Uda je ideální pro provoz z přechodného stanoviště. Je snadno rozebíratelná, přenosná, a její sestavení může být provedeno za několik málo minut. Dokonce i ráhno se pohodlně vejde do auta.
Jistě jsou všem známy antény "čtvrtky", tedy antény o délce čtvrtiny vlnové délky, ve značné míře používané na VKV pásmech 145 MHz a 433 MHz, případně i u radiostanic CB v pásmu 27 MHz. Nenašli jsme žádný důvod, proč by nešla použít i na "trošku" delších vlnách.
Tato jednoduchá anténa zajímavé konstrukce se vyznačuje směrovostí, nízkým vyzařovacím úhlem a celkem spolehlivě pracuje na několika amatérských krátkovlnných pásmech.
Anténa typu nakloněný paprsek pro CB stacionární stanice - verze 1
Anténa typu nakloněný paprsek pro CB stacionární stanice - verze 2
Jeden přítel se pokusil vyrobit anténu 5/8 pro některá vyšší pásma, jako zkušební si zvolil pásmo PMR. Je si vědom toho, že použití vnější antény na těchto zařízeních je nelegální, ale tohle je pouze pokus z důvodu výuky a v provozu nebude anténa používána.
Pokud už jste se rozhodli podívat se, co že v tomto článku je, předpokládám, že občas experimentujete, nebo byste rád experimentoval s externí anténou na PMRku (i když je předpisy jasně stanovená hodnota vyzářeného výkonu na 0,5Wattu a anténa musí být součástí radiostanice). Toto rozhodnutí, jestli a jak hodně budete tento předpis porušovat, nechám na vás.
Na stránkách tohoto webu se velmi často objevují popisy zvláštních typů antén, které vznikají při víkendových "antenčundrech" skupinky kamarádů z bývalého radiokroužku. Při jednom z posledních jsme nalezli kus vyhozené černé televizní dvoulinky, a okamžitě se rozběhla debata co s tím - po pár hodinách laborování a měření se na světě objevilo takovéto monstrum.
Jednoduchá prutová teleskopická anténka vhodná pro QRP provoz z přechodného stanoviště.
Taky nemáte možnost si doma postavit na střechu pořádnou anténu na CB? No nebojte se, nejste v tom sami, takových je nás více. Jak to začalo. Jeden z bývalých členů radiokroužku přišel s tím, že dostal od novopečeného majitele domu příkaz okamžitě odstranit anténu ze střechy (5/8). No a takhle to dopadlo.
Pomůcka v EXCELu – aneb jak si navrhnout anténu typu YAGI-UDA pro libovolný kmitočet, možnost výběru z mnoha typů.
Pro ty, kteří mají malý prostor ke stavbě plnorozměrných antén je zde tip na zkrácený dipól pro KV pásma 10 – 80 m s možností jednoduché úpravy pro pásmo 160 metrů.
Povídání o nejrůznějších anténách, každý si zde může vybrat, co mu vyhovuje.
Velmi jednoduchá rámová anténa pro pásmo 28 MHz, použitelná i pro CB 27 MHz. Svými vlastnostmi je předurčena jak pro provoz ze stálého stanoviště, tak i na přechodná stanoviště pro soutěže
Po více než jednom roce laborování s roztečí prvků a úpravách jejich délky oproti vypočteným hodnotám a testování na portejblu je na světě kvalitní anténa, s rovnoměrným PSV v celém pásmu.
Je to modifikace známé antény DL1BU, která je navržena pro provoz na amatérských pásmech 40, 20 a 10 metrů
Cílem tohoto článku je navrhnout jednoduchou a spolehlivou anténu pro CB pásmo 27 MHz, jako ukázka, jak se vyhnout problémům
Je to asi nejjednodušší směrová anténa, jaká se dá vyrobit v domácích podmínkách.
Charakteristickým rysem této antény je, že má velkou šířku pásma 1,8 až 30 MHz.
Jedním z častých dotazů bývá - potřeboval bych vědět, jak naladit anténu k CB stanici, abych dosáhl co nejlepších výsledků.
Zde nabízím celou řadu jednoduchých prográmků, jejichž pomocí si můžete usnadnit návrh antény.
V následujícím článku uvádím dva jednoduché, snadno přenosné typy směrových antén vhodné pro pěší turistiku, prvá se třemi prvky a druhá se čtyřmi prvky.
Jaro konečně začalo vystrkovat své růžky, a tak parta příznivců drátů a klacků vyrazila na kopečky na svou obvyklou víkendovou "čundrantenšou". Jako pomůcku místo vymýšlení jsme si sebou vzali The ARRL Handbook for radio amateurs, 1997, kde na stranách 20.14 - 20.16 jsme našli něco divného od K1TR s názvem "Širokopásmový Inv V dipol".
Šroubovicová anténa je specielní typ antény která používá cívky ke zkrácení celkové délky. Jistě znáte hojně používané šroubovicové antény v oboru VKV technologií. Po dlouhých pokusech v praxi a studiu antenářské bible od Rothammela jsme si v kroužku zhotovili anténu pro amatérské pásmo 80 m, která jistě vyhoví všem těm, kteří nemají možnost natáhnout kus drátu někam na sousední dům, nebo na strom.
Pokud má někdo zájem o konstrukčně jednoduchou a přitom spolehlivou směrovou anténu pro pásma 145 a 435 MHz, mohu následující konstrukci vřele doporučit
Nedávno jsem zde popisoval pokusy s anténou z TV černé dvoulinky 300 ohmů, a jelikož byla docela fajn fungující, dali jsme si v naší antenčundrpartě za úkol zhotovit něco podobného na více pásem
U mnoha uživatelů je tato anténa podle Švýcarského radioamatéra HB9CV značně oblíbená. V podstatě se celkem moc neliší od tradiční antény systému Yagi-Udo, jediný rozdíl je v tom, že v této konstrukci jsou napájeny oba dva prvky - jak zářič, tak i reflektor, což má význam v tom, že použité dva prvky jsou srovnatelné se třemi prvky antén Yagi.
Pro případné zájemce zde nabízím popis, jak si snadno a jednoduše zbastlit anténku pro CB ručku, která by byla účinnější než "pendrek". Je to poněkud starší výrobek, ještě z dob. kdy byl provoz na CB mnohem rozšířenější, ale stále ještě je dost zájemců, kterým by se tato anténka mohla hodit.
aneb - jaké má mít rozměry…. Tak s tímhle jsme se potýkali při jedné z našich posledních výprav "čundrantenšou", pokud to bude někoho zajímat, nahlédněte zde.
Drátová anténa pro CB, vhodná spíše ke spojení dvou určitých bodů jako například chata - dům, a podobně, jelikož její vyzařovací diagram vykazuje dosti slušnou směrovost.
Konstrukce, která absolutně nemůže fungovat, ale přesto se dá použít na všech KV i VKV pásmech bez úprav..........
Prográmek k jednoduchému a snadnému výpočtu antény typu HB9CV.
Zkrácená anténa typu G5RV pro malý prostor.
Anténa "půlka" pro výlety a přechodná stanoviště k CB stanici.
Anténa půlvlnný dipól s dobrými vlastnostmi
Univerzální čundr anténa - pro KV, ideální pro výlety, expedice, chaty, atd.
Anténa typu SLIM-JIM určená ke vztyčení na střeše.
Tato anténa pochází z dílny bulharského radioamatéra K. Dranzarova LZ2ZK, a po otestování v polních podmínkách se ukázala být docela výhodnou jednopásmovou anténou s velkou šířkou pásma.
Zde nabízím popis antény typu svislý dipól pro pásmo 145 MHz, vzorek je umístěn na střeše paneláku ve výšce cca 6 m (spodní okraj zářiče od střechy) a dle subjektivního hodnocení má velmi dobré vlastnosti.
Občas je vhodné se podívat do literatury, a zamyslet se, jak by šlo některý návod použít s příslušnými úpravami. Tak například Karl Rothammel ve své "bibli" ANTENNENBUCH nadhodil téma, jak anténu elektricky prodloužit kapacitní zátěží na jejím konci.
V tomto příspěvku nabízím VKV amatérům, pracujícím v pásmu 2 metry zajímavou anténu, dvojitou deltu.
HORIZONTÁLNÍ ANTÉNA S VERTIKÁLNÍ POLARIZACÍ - Jednoduchá, snadno zhotovitelná anténa pro ty z vás, kteří jste příliš líní pouštět se do stavby nějakého monstra, a přesto by jste chtěli kvalitní výsledek, postačí vám jen dva kousky drátu.
Superjednoduchá superlevná anténa pro pásma 2m a 70 cm.
Vícepásmová (multiband) anténa, která spolehlivě pracuje na pásmech 3,5 - 7 - 14 - 21 a 28 MHz, po úpravě i na WARC kmitočtech, tedy na 10, 18 a 24 MHz.