ZKRÁCENÝ DIPÓL 80 + 40 m

Viz také
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/dipol80m.htm

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/kratky_dipol.htm

http://www.sp8-ral.com/articles.php?article_id=37

Na několika výše uvedených odkazech (na internetu je jich celkem spousta) je vidět, že mnozí amatéři nemají k dispozici dostatek míst k natažení plnohodnotného dipólu. Proto zde uvádím další tip, jak to řešil Andrzej SP8BWR po stržení antény větrem. Dejme mu tedy slovo:

Přítel Andrzej SQ8IN mne obdaroval odřezkem odpadové trubky z PVC s vnitřním průměrem 36,5 mm, v provozovně, kde převíjejí motory jsem koupil smaltovaný vodič o průměru 1,15 mm (silnější bohužel neměli) a tak vznikly výchozí údaje k další práci. Pomocí programu Ring Core Calculator (ZDE KE STAŽENÍ) jsem získal všechny potřebné údaje o cívce 122 mikrohenry. Program mi sdělil, že délka vinutí má být 136 mm, což odpovídá 119 závitům vodiče silného 1,15 mm. Na jednu cívku potřebuji kolem 13,7 m vodiče. Výsledek je zřejmý z dalších obrázků.

Images: cewki.JPG

Images: cewka1.jpg

Anténa je zavěšena nad střechou a se vší odpovědností mohu říci, že takový kompromis je zcela uspokojující. Rozměr 10,5 m na nákresu antény je kritický, nutno pokud možno přesně dodržet, jelikož na něm závisí spolehlivá práce antény na obou pásmech 80 a 40 m. „Ocásek“ s délkou 1,2 m slouží k doladění antény jeho zkrácením nebo prodloužením.

Hodně práce to nedá, finančně to nezruinuje, ale přesto reporty s touto anténou mně plně uspokojily.