ZDROJ 4,5 – 15V

V jednom vyhozeném průmyslovém zařízení jsme s kroužkem mladých radioamatérů našli krásnou věc – transformátor s usměrňovačem, který dával na výstupu napětí 20V, při pokusném zatěžování pomocí odporů a žárovek se při 3 ampérech odběru ještě nehřál. No výborně, z toho bude pěkný napájecí zdroj pro testování naších konstrukcí. No a když už jsme v tom, což jej ještě upravit tak, aby bylo možno odebírat napětí od 5 do 15 V, která používáme nejčastěji? No samozřejmě, jdeme na to.

Je známo zapojení s integrovaným stabilizátorem 7805, u něhož se dá regulovat výstupní napětí potenciometrem, jenže – maximální proud je 1A, to by jsme mohli ještě vylepšit. Jak? No jasně, pomocí výkonového tranzistoru, v krabici pod stolem jsme našli 2N3055 z nějakého nf zesilovače, tak šup tam s ním.

Totiž, aby bylo mezi námi jasno, výstupní proud integrovaných stabilizátorů se dá zvýšit tak, že použijeme vhodný tranzistor, který je schopen dodat požadovaný proud, a budeme jej ovládat právě tím stabilizátorem. Tím, že na jeho bázi přivedeme stabilizované napětí, v závislosti na jeho hodnotě se otevře přechod emitor – kolektor a z jeho emitoru pak můžeme odebírat nastavené napětí, tedy stejné (s rozdílem nějaký ten milivolt) jaké přivádíme na jeho bázi. Použitý tranzistor je schopen dodat proud až 10 ampér, samozřejmě, s řádným chlazením. Integrovaný stabilizátor byl použit typu 78L05, jelikož nemusel do báze výkonového tranzistoru dodávat nějak přehnaně velký proud. Výstupní napětí stabilizátoru je možno regulovat pomocí potenciometru 4k7 od 4,5V až do maxima, tedy o kousek méně, než nám dodává usměrňovač.