ZÁKLADNOVÁ CB ANTÉNA

Poté, co si jeden z členů radiokroužku pořídil novou CB stanici místo ručky, přišla otázka „pořádné“ antény. Podmínka – vyrobitelná po domácku. Pro všechny zájemce je tedy zde ukázka, jak jsme to vyřešili.

Anténa se skládá ze dvou svisle umístěných hliníkových trubek (možno použít dural, mosaz, měď, atd) které jsou přichyceny na dřevěný hranol, proti vlivům povětrnosti jsme jej napustili vyjetým olejem. Horní trubka je proti dešti uzavřena umělohmotnou zátkou z tubičky od léků, postačil by i obyčejný „špunt“ nakonzervovaný olejem. Horní konec souosého kabelu, vyčnívající z dolní trubky, je zalepen pomocí tavné pistole (kterou jsme si museli vypůjčit) proti pronikání vlhkosti. Trubky jsou k nosnému hranolu upevněny delšími samořeznými šrouby, mezi trubkou a hranolem jsou navlečeny distanční trubičky, v pokusném vzorku keramické, ale zřejmě by zde vyhověly i umělohmotné trubičky či provrtané špalíčky.

Ve vzorku jsme použili pro svod kabel 75 ohmů, z několika důvodů – jednak je levnější (a případně dá se najít úplně zdarma), a jednak má menší útlum než běžně dostupné kabely 50 ohmů, což při realizované délce (22 metrů) má značný vliv. Anténa byla svou délkou naladěna na střední kanál C15 (27,135 MHz), který uživatel nejčastěji používá.

Zdroj inspirace viz http://rezonans-58.narod.ru/