CB ANTÉNA X-BEAM

Základem antény jsou čtyři duralové trubky, upevněné na základně tvořené silnější sklolaminátovou deskou. Pomocí jedné dvojice vodičů trubky tvoří zářič ve tvaru M, druhá dvojice trubek představuje direktor, také ve tvaru M. Pomocí silonového vlasce o průměru kolem 1 mm jsou oba anténní prvky spojeny do pevné konstrukce.

Anténa může být zhotovena buď v celorozměrné verzi, nebo ve zkrácené. Pro pásmo CB jsou rozměry celorozměrné antény:
Délka čtyřech duralových trubiček – 217 cm
Délka drátového prodloužení zářiče – 119 cm
Délka drátového prodloužení direktoru – 122 cm

Impedance antény s těmito rozměry se blíží 50 ohmům, čili pro připojení souosého kabelu jako napáječe nepotřebuje impedanční transformátor.Anténu pro ladění je vhodné umístit na dočasný stožár výšky 3 až 5 metrů. Připojíme ji k vysílači přes PSV metr a opatrně zkracujeme (cca po 1 centimetru) dráty prodloužení zářiče a direktoru, všechny čtyři současně. Nejlepšímu nastavení odpovídá minimální PSV. Ještě je zde nutno připomenout, že se zvětšením výšky umístění antény její rezonanční kmitočet mírně zvyšuje, vzhledem k menší kapacitě vůči zemi.

Při požadavku vertikální polarizace vyzařování této antény (jak je obvyklé na CB) musí být namontována kolmo k zemskému povrchu tak, aby směrem k protistanici byl namířen direktor, tedy pasivní – nenapájený prvek antény. Ke stožáru je pak anténa upevněna tak, jak je naznačeno na nákresu, kde stožár prostupuje otvorem v izolační základní desce.

Literatura: Антенна X-BEAM. KB журнал, 4993, б, с.29-30.