JAK NAVINOUT CÍVKU

Při stavbě zařízení pro VKV (přijímačů a vysílačů) se každý setkává s problémem, jak zhotovit vhodnou samonosnou cívku, doufám, že těchto několik obrázků problém náležitě objasní.

Takže čím začneme – pořídíme si potřebný vodič (lidově „drát“) o patřičném průměru, pochopitelně měděný (velmi vhodný je i postříbřený), který získáme „oholením“ elektrikářského vodiče. Co dále – přečteme si v návodu na jakém průměru má být cívka navinuta a pořídíme si nějaký kulatý předmět s tímto průměrem, počínaje třeba tužkou až po cokoli jiného. Mně se osvědčil spirálový vrták, protože existuje v mnoha vhodných (i nevhodných) průměrech, a dobře se na něm začíná s prvým závitem, jak je vidět na obrázku 1.

image

Obrázek 1

A již motáme a motáme potřebný počet závitů. Zde bych rád připomenul, že pokud budou cívky zapojeny v sérii, nebo budou fungovat jako transformátor (induktivní vazba), musíme je vinout všechny jedním směrem.


 image

Obrázek 2.

Hotovou cívku stáhneme z formy a pokud je v návodu zadána její požadovaná délka (má také vliv na její indukčnost), roztáhneme jednotlivé závity podle obrázku 3.

image

Obrázek 3

No a posledním krokem je vytvarování vývodů cívky, podle obrázku 4.

image

Obrázek 4

…. a už je to uděláno, už je to hotovo. Konečný vzhled cívky je vidět na obrázku 5.

image

Obrázek 5

Viz také ZDE