ÚPRAVY DEGEN DE1103

podle informací z internetových zdrojů a vlastních zkušeností OK1IKE a OK1UNL

(foto VR2XMT)

Tohle čínské rádio můžete sehnat na ebay za nějakých 60USD i s poštovným (cca 1200,-) Je to jeden z nejlepších přijímačů ve své třídě s poměrem výkon versus cena pro zájemce o poslech nejrůznějších rádiových stanic na pásmech:

- FM : 76.0 – 108.0 MHz
- SV : 520 – 1 710 KHz
- DV & KV : 100 – 29 999 KHz

Samozřejmě to nemá krystalové filtry, ale po provedených jednoduchých úpravách prostě získáte "světový přijímač", který v odpovídající kategorii ála ATS-909 se prodává v Elixu bratru více jak za 5000,-  Své první zkušenosti a výsledky testů popsal také známý kutil vystupující pod nickem Krysa na fóru CB RADIO v TOMTO vláknu.

OK1UNL dále uvádí: Jen tak mimochodem jsem se zastavil minulý týden na hodinu u lesa na mírném kopečku daleko od civilizace, a udivilo mě spousta stanic na 12m, chodily tam provozem SSB W stanice z New Yorku...atd. Nádherně chodily telegrafní (CW) signály na 28MHz. Jelikož přijímač má pro anténu pouze vysokoimpedanční vstup, použil jsem drát 10 m dlouhý, který je součástí dodávky RXu.

Po jedné z úprav ( 2 x kondenzátor) se zlepšila stabilita PLL. A protože přijímač má linkový výstup přímo z demodulátoru, proto PSK, WSPR chodí velmi dobře. Pro zájemce je spousta úprav uvedena v TOMTO článku, ke všemu jsou uvedeny obrázky, pro zvětšení stačí na ně kliknout. Je podrobně popsaná rozborka RX, aby jste nic nezničili. Všechny úpravy jsou vratné, stačí mikropájka, multimetr a trochu trpělivosti. Doporučuji nafotit třeba na makro režim detail desky spojů a zapojení feritové antény. Pro ty z vás, kteří vládnete bukvami, je dobré čtení na  http://www.radioscanner.ru/. Blokové i detailní schéma najdete na http://ukradio.info/Degen/, další popisy úprav třeba na http://www.dxpraxis.de/empf.html, uživatelský manuál  je na: http://radio.pagesperso-orange.fr/Divers/DE1103.pdf

K vlastním úpravám: Pozor u oddělení antén. Je tam potřeba udělat jednu drátovou propojku kromě 2 kondenzátorů. (keramika 100nF), je dost nenápadně nahoře v obrázku (předpokládám, že máte novější typ rádia).


Změna AVC není až tolik znatelná, úprava - výměna kondu, (nesmí být vyšší než 10mm).
Velmi dobrá je úprava ladění a řízení hlasitosti.
Osvědčilo se i zlepšení stability PLL.
Nezkoušel jsem úpravy BPF. Tam by to totiž chtělo na toroid navinout indukčnost. SMCC mají poměrně velký rozptyl hodnot indukčnosti.

Úpravu stínění jsem nedělal, pokud se pustíte do úprav a budete dělat stínění, pozor na zkraty.
Odpor 2k2 na švábu TA2057. V .pdf manuálu tahle úprava zrovna není popsaná. Je to úprava zámořských DXerů.


Ještě pár tipů……….
Co vytáhnout MF na 45MHz a výstup na SDR TV dongle RTL2832 + R820T pro panoramatický adaptér????
 SDR RTL samo o sobě je sice tupý, ale tady poslouží dobře!
RX přizpůsobit pro provoz s TXem ?
Na eham.net jsou vcelku solidní recenze na tohle rádio,  vstup 50 nebo 75 ohmů vstup by tomu dost pomohl, zase to nesmí být moc složité, aby to lidi zopakovali. O pásmových filtrech jsem přemýšlel udělat lepší s SMCC cívkami podle YU1LM na jednotlivé bandy.
http://yu1lm.qrpradio.com/bp%20yu1lm.htm Jenže to by musela být bedna EXTRA! A Jenom přehodit konektory bez relé.
Dát potenciometr na vstup, pro plynulé řízení by byl lepší, attenuátor sice funguje, ale… 

Užší CW filtr by také nebyl od věci.

V RX DE-1103 jsou použity keramické Murata filtry a stálo by za to je vyměnit za lepší s lepším stopbandem.

RX Degen 1103 asi nechám časem on -line pro provoz v majákovém módu WSPR na 30m a k tomu dám Raspberry Pi mikropočítač pro Linux za 900,- z ebay.

72/73!
Jirka IKE
Láďa UNLis