CB ANTÉNA

Dodatky z praxe

Ve vzkazníku CB klubu Česká Lípa se objevila zprávička uživatele Martin Žďár o tom, že na CB používá anténu „zalomený dipól“ v okenním rámu. Ihned se objevil dotaz dalšího zájemce, jak tato anténa vypadá, že majitel domu nechce povolit venkovní anténu. Na to odpověděl Martin Žďár takto:

Tak základ je zde  http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/nevid_cb_ant.htm

ale bohužel nešla doladit pod 2,5 tak jsem si ho poupravil a mám ten vodič ve tvaru hůlky.A protiváhu zalomenou směrem k zemi a PSV 1,1-1,4. Jinak musím říci že i když byla magnetka vystrčena ven, zdůrazňuji že pod sebou měla kovové zábradlí a byla vyladěna na PSV cca 1,2, tak oproti okennímu dipólu byla stále o 2S slabší, jediná (ne)výhoda okenního dipólu je směrovost A to ta magnetka měla 150cm. Jinak ještě pozoruji, že délka oproti teoretickému výpočtu je znatelně nižší, používám 4 pramenný. elektrikářský vodič.

Takže došlo k tomu, k čemu dojít zákonitě muselo – okamžitě jsem Martinovi napsal, aby sdělil ještě další podrobnosti o této jeho verzi antény, a pokud možno také nákres. Zároveň jsem jej požádal o svolení, zda tyto údaje smím zveřejnit na webu.

Takže zde jsou ony podrobnosti a nákres:

Materiál: 1 Panelový PL Konektor

Bílý 4 pramenný vodič běžně používaný na vedení domovních rozvodů 2,7m (Základní rozměr) Jeden pramen navíc z onoho vodiče též 2,7m

Postup: Vzal jsem PL konektor na jednu dírku sem připájel 2,7m vodiče jako protiváhu Dále jsem si spojil ty 4 prameny do 1 a ten připájel na konektor.U okna jsem si přivrtal nahoře ocelové očko a tím provlékl zářič.Tím bylo hotovo.

Ladění: Protiváhu jsem nechal na vypočítaném rozměru 270cm akorát jsem ji zalomil dle nákresu Hlavní ladění délkou zářiče jsem prováděl z 270cm po 3cm až na 261cm PSV konečně začalo vykazovat přijatelnější hodnoty pod PSV 3,Dále jsem ladil již po 0,5cm.Až k 256cm kde jsem byl potěšen a PSV na kanále 1 bylo 1,1 a na 40 kanále 1,4

Praxe: V porovnání s magnetkou 150cm za oknem byla anténa silnější o 1-2S jediná nevýhoda je že není tak výkonná směrem kde je budova ale s tím se dá samozřejmně počítat Bydlím ve 2m patře a pokrytí ve městě je slušné.Po nejbližší kopec není problém.

Praktická zkouška proběhla s kolegou s mobilkou 90cm 4km v husté zástavbě nebyly problémy.