UNIVERZÁLNÍ NABÍJEČKA

verze 2

Sice je k dostání celá řada jednoduchých nabíječek, také různé specializované integrované obvody k jejich sestavení, ale pro zajímavost a pro zábavu kutilů si zde uvedeme další verzi jednoduché univerzální nabíječky z diskrétních součástek, třeba i vypájených z vraků různých elektronických zařízení.

Takže o co se zde jedná. Je to zařízení určené k nabíjení různých druhů akumulátorků, pro zjednodušení bylo zvoleno tak zvané beztransformátorové zapojení, které dovoluje současně nabíjet 12 až 15 hodin dva akumulátory proudem 60 mA,

Ze schématu je vidět, že vstupní napětí ze sítě prochází omezovacím odporem 100 ohmů pro zatížení 1 watt, a kondenzátorem 1 mikrofarad na 400 volt, který působí svou reaktancí jako odpor, jímž je určen maximální nabíjecí proud. Usměrňovací diody je možno použít libovolné s provozním napětím nad 200 V a maximálním proudem nad 300 mA. Kontrolka nabíjení LED svítí pouze během nabíjení (pokud protéká akumulátory proud), hodnotu odporu M1 můžeme případně upravit tak, aby LED svítila dostatečně jasně. Vzorek byl vestavěn do pouzdra starého holicího strojku místo motůrku, zvenčí byl upevněn držák na dvě tužkové (AA) baterie.

Při nastavování tohoto zařízení mějme na paměti, že hodnota nabíjecího proudu závisí na kapacitě kondenzátoru, s udanou kapacitou ve schématu je to přibližně 60 mA (kapacita kondenzátoru nemusí zcela odpovídat údaji na něm, má určitou toleranci), pro změnu nabíjecího proudu změníme kapacitu kondenzátoru, tak například při požadavku proudu 90 mA použijeme kondenzátor s půl krát větší kapacitou, tedy 1,5 uF.

Pozor na to, že jako u všech podobných beztransformátorových zapojení je zde přítomno nebezpečné napětí 230 V, proto je nutno zachovávat maximální opatrnost.