Tančící květina

neboli

rozvíjej se poupátko.

Kdo z nás v ranném věku neměl rád pohádky, třeba i filmové, zvláště takové, ve kterých pravda a láska vítězila nad lží a nenávistí…. jak pravil klasik.

Připomeňme si film o pyšné princezně, ve kterém zahradník (zakuklený princ) odnaučoval princeznu pýchy tím, že ji předváděl, jak pomocí hudby a písně dokáže roztančit květinu:

Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu.
Láska jako květina klíčí do poupěte,
ten, kdo lidi miluje, tomu nejvíc kvete.

No – nebylo by zajímavé zkusit zda se nám to povede také? Ale jistě, jsme přeci odborníci, víme své o technice, která dokáže zvládnout vše, tak jdeme na to.

Co si pořídíme nejprve jako nejdůležitější součástku? No přeci vhodnou květinu (samozřejmě umělou, abychom ji nemuseli stále zalévat a aby nám přes veškerou péči neuschla), nejlepší by byla ve tvaru růže nebo na způsob tulipánu, ale s více okvětními lístky. Tím, že květinu roztočíme, roztáhnou se odstředivou silou jednotlivé okvětní lístky, takže květina tvoří dojem, jako by zvukem našeho hlasu rozkvétala.

Vymýšlíme tedy dále. Čím tu květinu roztočit? No přeci nějakým malým motůrkem. Vždyť ve starých rozbitých mechanických hračkách (autíčka atd) jich je halabaladěj. Tak to bychom měli. No a teď ještě jak donutit motůrek, aby se roztočil zvukem, třeba zapískáním, nebo zpěvem?

Ale přátelé, vždyť to je přeci jednoduché. Což takhle použít mikrofon, výstup z něj příslušně zesílit a získaným napětím otevírat tranzistor, který bude pouštět elektriku do motůrku… No to by šlo, zkusíme si to nakreslit.

A hele, tak ono to není zase tak moc složité. Na vstupu máme elektretový mikrofonek (mimochodem, ze starého kazeťáku) a za ním obyčejný dvoustupňový zesilovač s běžnými nf NPN tranzistory BC547. Za nimi následuje tranzistorový spínač, tentokrát ale s tranzistorem opačné vodivosti – PNP, typu BC557 a v jeho kolektoru je (samozřejmě) zapojen onen motůrek s květinou přilepenou k hřídelce. No a nyní jž stačí, aby mikrofon sejmul nějaký zvuk, proměnil jej v elektrický signál který nám tranzistory zesílí, spínač sepne a – poupátko rozkvétá.

…. a pokud nepřestali pískat, rozkvétá dodnes…..

Námět http://satheeshkumarmv.blogspot.cz/