TÁBOROVÁ ANTÉNA

Anténa vznikla z lenosti party radioamatérů při zřizování jejich tábora ve spojitosti se snahou co nejdříve „vyjet“ na pásmo.

Pro pásmo 80 metrů je délka vodiče od anténní zdířky (bod A) až ke konci (bod B) 42,5 metrů, tedy polovina vlnové délky (Lambda půl), obdobně i pro ostatní pásma. Jak je vidět z nákresu, je to velice jednoduchá anténa, která může být (za pomoci dalekonosného praku) připravena k provozu za několik okamžiků.

Ale přeci jen je zde jeden zádrhel, tato anténa vyžaduje dokonalé uzemnění, železná trubka zatlučená do země nepostačuje, je k ní nutno ještě připojit několik holých vodičů o délce čtvrt vlny použitého pracovního pásma. Vstupní bod antény má vysokou impedanci, k výstupu zařízení 50 ohmů je tedy nutno ji připojovat přes přizpůsobovací člen, používali jsme PI-článek. Tato anténa nemá napájecí vedení, připojuje se přímo (přes uvedený člen) k vysílači. Jako vedlejší produkt se vyskytuje fakt, že na koncových bodech antény (A a B) je kmitna napětí, a v okolí antény vzniká vysoké napětí vysokofrekvenčního pole, které může ovlivňovat další okolní zařízení (v domě například TV), proto tuto anténu používáme v přírodě, kde široko daleko se další zařízení nevyskytují a anténa se odvděčí spolehlivou funkcí a kvalitními spojeními.

Zdroj http://rezonans-58.narod.ru/