ŠUMOVÝ GENERÁTOR

On takový šum je sice velmi nepříjemný jev, ale zase na druhou stranu nám může hodně pomoci. Jak? No třeba tím, že si jeho pomocí překontrolujeme svůj přijímač, nebo (jako v tomto případě) CB staničku, zda má na všech kanálech stejnou citlivost. Možná že se budete divit, ale u některých typů byly rozdíly i 30 až 50 procent při přejetí celého rozsahu. Za tímto účelem se používají širokopásmové generátory šumu, u kterých se v rozsahu celého CB pásma výstupní úroveň mění jen velmi málo.

A jak ten šum získat? No strašně jednoduše. Podívejte se na schéma na následujícím obrázku:

V roli zdroje šumu pracuje Zenerova dioda D1, ve vzorku byla použita starší KZ703, vymontovaná z desky nějakého vyhozeného průmyslového zařízení. Vhodnější by mohla být podle všech předpokladů dioda s nižším napětím Uz, ale nechtělo se mi kvůli takovéhle prkotině obíhat obchody. Pomocí potenciometru 10k nastavíme takový proud diodou, při kterém je šum na výstupu maximální. Celková úroveň šumu dosti závisí na konkrétním exempláři Zenerovy diody a většinou odpovídá síle signálu S4 až S6.

Pomocí tohoto jednoduchého přípravku si snadno můžeme překontrolovat rovnoměrnost citlivosti v celém rozsahu přeladění a v krajním případě (ale opatrně, pouze pro znalé) případně doladit vstupní obvodu na maximální citlivost.