SOFTWARE TRANSCEIVER

Pro všechny, kteří by si chtěli odzkoušet jak to vlastně je s těmi „vysílačkami“, ať již amatérskými, tak i třeba s CB bez nákladů na zakoupení radiostanic, případně beze zkoušek, může tak snadno a jednoduše použít simulátor radiostanice. Postačí si nainstalovat program HamSphera. Je to sice pouze simulátor, jelikož nepoužívá rádiové kmitočty, ale komunikace mezi přihlášenými operátory je možná díky internetovým linkám. Díky tomu jej mohou použít jak koncesovaní radioamatéři, tak i osoby, které oprávnění dosud nemají a teprve se snaží seznámit s možnostmi rádiového spojení.  Provoz na tomto simulátoru vypadá zcela reálně, neboť se zde vyskytují všechny typické jevy vyskytující se na krátkovlnných pásmech (šum, impulsové poruchy, lokální rušení a také vlivy šíření vln).

Obsluha programu je banálně jednoduchá. Všechna nastavení jsou v zásadě omezeny na základní funkce kterými disponují běžné radiostanice:

Nastavení pracovního rozsahu a kmitočtu, 10 pásem včetně CB 11 metrového pásma.

Nastavení citlivosti mikrofonu a výkonu vysílače.

Přepínání filtrů pro CW a SSB.

Kromě toho je na levé straně okno chatu s informacemi o tom, na jakých kmitočtech jsou dostupní právě přihlášeni uživatelé.

JAK ZAČÍT.


1. Na stránce http://www.hamsphere.com/register.php?5 se zaregistruj vyplněním formuláře:First name – křestní jméno
Location – CZECH REPUBLIC
Email – kontaktní adresa
Ham Call Sign – ponech prázdné, pokud nemáš radioamatérskou značku. Pokud značku máš, a chceš ji zde používat, musí být zaregistrována v systému QRZ.COM nebo HamCall.net.

2. Po odeslání formuláře obdržíš mail s adresou k aktivaci konta, případně Ti systém přidělí volací znak, pokud jsi jej neuvedl. Po aktivaci na stránce Subscription info můžeš aktivovat program v DEMO verzi a několik dní jej provozovat zdarma.

3. Ze stránky http://www.hamsphere.com/download/HamSphere_setup_2.0.17.exe si stáhni instalační program a spusť jej.

4. Po spuštění zapiš do pole chat svůj volací znak a pin, a klikni na klávesu LOGIN

Pokud vše proběhlo správně, můžeš začít pracovat na své radiostanici. Ve verzi DEMO máš přístup pouze na pásmo 40 metrů. Pokud se Ti bude provoz líbit, můžeš rozbít prasátko, koupit příslušnou bedýnku a pověsit na střechu nějaké ty antény.

Na uslyšenou na vlnách virtuálních, nebo opravdových.

Informace z http://www.cb-radio.info.pl/