ANTÉNA BOOMERANG

Zde přináším všem zájemcům o CB (a nejen jim) poznatky jednoho z vás – jistě jste na podobné problémy také narazili, a pokud ne, jistě k tomu časem dojde. Zkuste se podívat na to, jak takové záležitosti řeší jiní a případně se i inspirovat. Ale dejme již slovo příteli Dušanovi.

Zdravím všechny fandy CB.

Jak jsem se dostal k CB já?

Vlastně úplně náhodou se ke mě  dostala ručka Elix dragon Sy-101. Řekl sem si co to zkusit, co to umí? Tak jsem si s tím chvilku hrál. No - popravdě mezi paneláky nic moc, ale „nějak“ fungovala  Tím pádem mě to chytlo a koupil jsem si radiostanici Midland Alan 881 a k tomu magnetickou anténu Sirio ML145.

Nojo! Najednou to bylo opravdu lepší Nebudu popisovat přispusobení antény ale mohu říct že pokud si koupíte SWR-PWR meter a chviličku si s tím pohrajete, tak to zvládne opravdu každej Není to moc složité i pro laika který radiostanicím moc nerozumí. 

A  výsledek? Na příjem i vysílání je někde úplně jinde, než kdyby jste nechali anténu jen tak bez doladění někde píchnutou. Ale to je snad každýmu jasný, když už se dostal až do takovéhle zažranosti na tolik zajímavém koníčku, jako je rádio. Tuhle radiotstanici jsem pak vzal na barák a umístil v dílně, anténu dal na plech který jsem měl nachystaný na okapové římse nad garáží a samozřejmě přizpusobil. 

Jak to dopadlo? No parádně. SWR měřák ukázal hodnoty 1,1 - 1,2.  Příjem ze vzdálenosti kolem 5 km. Takže jsem pokecal pouze ze stanicemi  v mém okolí, ale občas jsem zaslechl i  nějakou tu expedičku a na 10 kanále info kamiony, ale spíše jen Sášenky z Ruska. Ty stabilní mi tu pořád burácí, ale mobilní jsou slyšet hodně slabě, přesto se jim dá poněkud rozumět. Jenže jsem  zjistil, že já je slyším někdy dobře ale oni mě moc ne Podle toho co mi dávali za reporty  4/5-3/4 atd.

Takže samozřejmě došlo k dalšímu logickému kroku, Pochopil jsem, že by to chtělo nějakou pořádnou anténu, ale nastal jeden z těch větších problémů – kam s ní. Takže jsem začal plánovat, jaký bude další postup a co všechno budu potřebovat. Především stožár – ten jsem si sehnal na netu, dvoumetrový za cca 500 Kč. Namontoval jsem jej na hospodářskou budovu, asi 15 metrů od dílny, takže další nákup bylo 15 metrů kabelu na propojení.

A po týdnu prohlížení nabídek a výběrů vhodné antény, jsem si nakonec objednal  Sirio boomerang 27 A.  Tuto anténu jsem si koupil proto že sem nechtěl montovat na stožár žádný monstrum a tahle anténa se mi i zalíbila  Ale kdo ví jak to dopadne a co mě napadne tam ještě namontovat :) No zkušenosti s touto anténou mám pouze krátké ale co se příjmu týče, musím uznat že je to hodně moc znát. Reporty z ruzných expedic už jsou za 5/9 a i já je chytám  5/6, 5/7 - 5/8 - 5/9  a okolní stanice cca 30 km z dobrým poslechem.

Takže –  co jsem tím vším vám chtěl říct ? Jen tolik, že montáž antény i obsluhu radiostanice zvládne dokonce  i jen vyučený kuchař jako já. Tak proč by jste to nezvládli i vy? Chce to jen se nebát a jít do toho Všechnu tuhle práci jsem dělal jen já sám bez cizí pomoci a stálo to i za to

Doporučuji, investovat do antény se určitě vyplatí.

sam015

Pro všechny zájemce, kterým tohle povídání něco dalo, třeba i jen inspiraci, ještě nějakou tu fotku: