ZLEPŠENÍ PŘÍJMU

 

V časopise RADIOSCHAU 12/1962 jsem našel dobrý tip pro všechny, kdo by si chtěli zlepšit příjem exotických rozhlasových stanic, ale neví jak na to – a přitom je to tak jednoduché!

Amatéři – vysílači moc dobře vědí, že není hospodárné plýtvat výkonem vysílače do „nějaké“ antény, kdežto posluchači si přijímač klidně připojí ke kousku drátu, a již se snaží lovit vzdálené stanice. Zkuste si ale anténu naladit, a zjistíte, že se dosah přijímače podstatně zvětší a částečně se tím sníží i šum a rušení.

 

K naladění antény můžeme použít třeba zjednodušený PI-článek podle obrázku.

Jeho vstupní kondenzátor je kompromisem pro všechny tři pásma, byla zde zvolena hodnota 1000 pF (1 nanofarad), výstupní kondenzátor je použit dvojitý ladicí kondenzátor se styroflexovým dielektrikem ze starého kapesního tranzistoráčku, obě sekce jsou zapojeny paralelně.  Rozsah ladění:

 

1)      2 až 18 MHz (KV)

2)      0,4 až  1,8 MHz (SV)

3)      150 až 500 kHz (DV)

 

Rozsah ladění se může mírně posunout, podle toho, jaký ladicí kondenzátor použijete ( s jakou maximální kapacitou). Pokud je pro vás záhadou, jaké cívky použít, kde je sehnat a podobně, zkuste se podívat na předešlý příspěvek na tomto webu a vše bude jasné.