ZVĚTŠENÍ DOSAHU

Aneb vylepšení funkce antény 144/430 MHz s konektorem SMA


Anténa pro přenosné dualband radiostanice pro 144/430 MHz Čínské výroby s konektorem SMA má délku 19 cm. Celkem dobrý kompromis na 145 MHz, na pásmu 433 je v podstatě plnorozměrná.

Po přeměření analyzátorem AEA se ale ukázalo, že rezonance je sice v pořádku, ale PSV je 5,2 na kmitočtu 437 MHz a 2,8 na 145 MHz. A sakra, to je blbý. Takže zapracujeme, úkolem je zmenšit poměr stojatých vln, tím zlepšit vyzařování z antény no a samozřejmě, což je také důležité, ulehčit těžký úděl výkonového zesilovače vysílací části.


Jelikož je poněkud nevhodné zasahovat do konstrukce továrně vyráběné antény, byl tento úkol řešen přidáním rezonanční protiváhy na 437 MHz, která je řešena pomocí silnějšího vodiče o délce Lambda/4 (163 mm) s kabelovým očkem na konci, v nehorším případě očko může být nahrazeno stočením konce vodiče do kruhu a propájením.


Na fotografiích je vidět celá konstrukce po částech, i v pracovní poloze. Na konektor stanice navlékneme očko protiváhy a pak nasadíme anténu. Dosažené výsledky – na 2m PSV = 2,1, na 70 cm PSV = 1,4. No vida, anténa pracuje parádně, výsledky jsou citelně lepší. Také v pásmu PMR se dosah prudce zlepšil (psssst, nikde to nerozhlašujte).  Tato anténa byla také s úspěchem testována na ručce 145 MHz, zde ale bylo nutno použít redukci BNC – SMA.


Na pásmu 2m je samozřejmě možné docílit další zlepšení použitím protiváhy určené pro toto pásmo, ale pak nastávají problémy s „portejblovostí“ stanice. V pásmu 70 cm byla zjištěna mírná směrovost vyzařování ve směru protiváhy, což je možné využít při spojeních na maximální vzdálenost.

ua6hjq