RÁMOVKA – POKUSY

POKUS 1.

Před nedávnem jsem zde popisoval výrobu rámové antény z měděné trubky ( http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/ram_ant_10m.htm ), ale vždyť souosý kabel je vlastně totéž! Proč to nezkusit! Výsledek je na následujícím obrázku. Jak je vidět, střední vodič je propojen s opletením a k napájení je místo feritového toroidu použita jednoduchá smyčka, jaká je vidět na spoustě rámových antén, jejich popisů je na internetu spousta.

Jako pokus jsem stočil kabel do kruhu o průměru kolem 20 cm a vecpal do papírové krabice aby držel tvar, umístil na parapet okna a připojil k vysílači 28 MHz. A sakra! Ono to chodí! Je sice pravda, že jsem poněkud zatopil pod kotlem, příkon byl něco přes 20 wattíků, ale report 569 od G2DAF mluví sám za sebe.POKUS 2.

Pak ale přišel kolega, a že prý je to všechno pěkné, anténka je poměrně malá, ale pro něj stále ještě moc velká. Jak to, povídám, to strčíš do tašky jako nic. Nojo, ale já si to představoval jako anténu do letadla, tam jsou okénka průměru 20 cm…….Tak jsme smyčku stočili dvakrát – na dalším obrázku je funkční výsledek, s anténou položenou na rouře ústředního topení se z okolí Prahy dovolal na CB na Klínovec. Prej – to by šlo, není to tak nejhorší…….

Zpracováno podle http://ra4a.narod.ru/