QRPP VYSÍLAČ

Občas si jen tak z nostalgie (a hlavně pro poučení) procházím starší radioamatérské časopisy, to by jste nevěřili, co se tam dá nalézt zajímavých zapojení, jako téma k odzkoušení. Tak na příklad v časopisu Radio Communication číslo 2 z roku 1980 byl popsán miniaturní vysílač QRPP (tedy s ještě menším výkonem než QRP) pro vysílání telegrafie na pásmu 80 metrů.

Předpokládám, že do stavby vysílače se nepustí naprostý začátečník, jako svou prvou konstrukci, tak si jej zde popíšeme jen velmi stručně. Jako základ obsahuje čtyřnásobný integrovaný obvod obsahující čtyři dvouvstupová hradla NAND, značený jako 7400 (MH7400, SN7400N, atd.). Dvě hradla jsou použita jako krystalem řízený oscilátor, další je oddělovací stupeň a čtvrté jako klíčovač. Signál z výstupu oddělovacího stupně je zesilován koncovým stupněm v originále s tranzistorem 2N3053 (datasheet ZDE), ve vzorku byl použit KSY34 (BSY34). Při napájecím napětí 12 V byl proud koncového stupně 75 mA, tedy příkon byl 0,9 W.

Kromě jiných aplikací je vysílač možno použít třeba jako budič výkonnějšího vysílače, nebo jako „liškový“ vysílač pro ROB, k napájení anténaskopu pro nastavování antén a podobně.