NÁVRH PLOŠNÉHO SPOJE

Mnozí domácí kutilové by chtěli mít své výrobky hezké jako tovární, pěkně na plošném spoji. Ale ouha, u většiny návodů výkresy plošných spojů nejsou, takže jak na to. Kdo jste viděli seriál Taková normální rodinka si jistě pamatujete častá slova babičky Rosůlkové: Ale děti, to přece není žádný problém….“

Tak si pomyslíme, že to opravdu není problém, a zkusíme si jednoduchý spoj navrhnout sami, aby jste pro příště věděli jak na to. Vezmeme si třeba často používané zapojení multivibrátoru podle obrázku 1.

Součástky podle schématu si rozložíme na papír, a zakreslíme jejich pozici. Pak jednoduše tužkou propojíme jednotlivé spojovací body, a dostaneme něco jako na obrázku 2.

A pokračujeme dále. Tužkou si nyní jednotlivé spoje rozšíříme, až získáme spojové plochy jako na obrázku 3. Tento obrazec nyní přeneseme na destičku cuprextitu, a vybarvíme jej nějakou barvou – osvědčil se buď lak na nehty, nebo stříkací barva na obuv. Po vyleptání v roztoku chloridu železitého máme většinu práce hotovou.

V naznačených bodech destičku provrtáme vrtáčkem o průměru přibližně kolem 1 mm, měděné plochy odlakujeme a jemně očistíme buď smirkovým papírem nebo vlhkým hadříkem s Cifem. Po setření pilin, případně osušení natřeme měděné vodivé plošky roztokem kalafuny v lihu, a z druhé strany již můžeme osazovat součástky podle obrázku 4.

Dle příručky ABC krótkofalowca.