NASTAVENÍ TEPLOTY PÁJEČKY

Jak je všem jistě známo, tak 100 procent všech radioamatérů – kutilů (bastlířů) používá k provozování svého hobby nejdůležitější nástroj zvaný páječka. A všimněte si, jak je její provoz nehospodárný, delší dobu je položena ve stojánku a hřeje a hřeje přírodě do oken, pak chviličku nabere cín (správněji pájku), přikápne nějakou součástku a znovu se fláká. Nehledě ke zbytečné spotřebě elektřiny dochází k oxidaci měděného hrotu a tím ke zkracování jeho životnosti. Takže – jak 100ho ven?

Tento popis nabízí velmi jednoduchou regulaci (sice bez zpětné vazby, ale přesto účinnou) páječky napájené síťovým napětím 230 V. Prohlédněte si následující schéma:

Toto zapojení bylo zvoleno z prostých důvodů – obsahuje jen velmi málo součástek a je konstrukčně super jednoduchý. Vždyť kromě dvojitého přepínače a kondenzátorů neobsahuje nic jiného, no – upřímně řečeno, ještě pár kousků drátu, a také šnůru s vidlicí do zásuvky sítě a zásuvku k připojení páječky. Omezení výkonu páječky zařídí reaktance kondenzátoru (co to je viz ZDE) která klade odpor střídavému proudu dle hodnoty své kapacity.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !!!

Pracujete zde se síťovým napětím, kde reálně hrozí úraz elektrickým proudem. Proto vřele doporučuji uzavřít tuto konstrukci do izolované krabičky, například z umělé hmoty a neotevírat ji, pokud není přístroj odpojen od sítě.

 Zdroj inspirace – http://radiomaster.com.ua/