OCHRANA AUTA

Vás to nepřestalo bavit? Mně teda jo. Věčně mít kola u auta počůraná od pejsků…. Naštěstí se dá vyrobit jednoduché zařízeníčko, které od toho pomůže, viz obrázek.

Zařízení je navrženo tak, že přerušovaný proud vibračního obvodu s relátkem je veden do výstupního transformátoru ze starého elektronkového přijímače, na jeho (původně) sekundární vinutí sloužící k připojení reproduktoru, na jeho druhém vinutí (původně primárním) jsou pak vysokonapěťové pulsy.

Transformátor má na výstupu napětí,úměrné převodu. Proto když je na prvou cívku o malém počtu závitů přivedeno střídavé nebo pulsující napětí, na druhém vinutí s velkým počtem závitů bude napětí mnohem větší, než přiváděné na prvé vinutí.

Této vlastnosti transformátoru je využito k výrobě vysokonapěťových pulsů, které je možno přivést například na karoserii automobilu. Když pejsek začne čůrat na kolo (disk) nebo se někdo dotkne karoserie, dostane elektrickou ránu a příště se tomu raději zdaleka vyhne. Tento obvod je schopen vyrobit napětí až několika set voltů, proud je ale tak malý, že člověku nehrozí žádné nebezpečí – viz třeba elektrické ohradníky pro dobytek. Kdysi v původní verzi pracovaly také na tomto principu s přerušováním proudu relátkem, ale dávaly podstatně vyšší napětí, až do kilovoltů..