OCHRANA PA PŘI LADĚNÍ ANTÉNY

A. S. Woodhull W1GSI

Poté, co se mi podařilo „odpálit“ několik QRP tranzistorů při ladění do nesprávné zátěže, rozhodl jsem se zhotovit zařízení, které by mi ukázalo správné přizpůsobení PA k výstupní zátěži a chránilo PA proti jeho zničení během ladění anténního ladicího článku. Přizpůsobil jsem si tedy obvod jednoduchého odporového můstku a příručky ARRL. Nyní mám v jedné krabičce umělou zátěž, měřidlo relativního výkonu a bezpečný způsob jak ladit PA do antény.

Dělič napětí R1 – R4 má celkový odpor 50 ohmů. Čtyři ½ watové vrstvové odpory bezpečně „sežerou“ výkon z mého vysílače, když je přepínač v poloze LADĚNÍ. Měřidlo ukazuje relativní výkon, R5 funguje jako útlumový článek (attenuátor) a účinně izoluje vysílač od antény. Anténu naladím pomocí anténního ladicího článku na minimální výchylku měřidla nebo minimální poměr stojatých vln. Poté, co laděním snížíme PSV na minimum, přepneme přepínač do polohy PROVOZ a měřidlo bude nyní ukazovat relativní výkon do antény.

Dioda může být libovolná vysokofrekvenční, kondenzátor C1 je keramický nebo slídový. Přepínač by měl být keramický nebo jiný kvalitní.