Teslův transformátor - primární cívky 
Standa - s.maslan@seznam.cz, Milkov
podklady s laskavým autorovým svolením převzaty z  http://www.elektronika.kvalitne.cz

Množící se dotazy na konstrukci sekundáru TC mne vedly k dalšímu zneužití Standovy a RayeRovy studnice hotových realizací. Opět je třeba zdůraznit, že popisované konstrukce nejsou hračky !  Pro představu o konstrukci nejprve Standovy realizace:

125 mm, 9 závitů Vinuto lankem z běžného instalačního vodiče na odřezek trubky, konce proti rozmotání zajištěny špagetou 
125 mm, 14 závitů Volněji vinutá konstrukce na podobné trubce, konce vinutí fixovány oboustranně lepící páskou, stejně jako je fixována vzájemná rozteč závitů.
125 mm, 23,75 závitu Těsně na doraz vinutá primární cívka, konce provlečeny vrtanými otvory v trubce, jako materiál vinutí použito lanko.
140 mm, 24,75 závitu Větší konstrukce pro vyšší výkon, fixace oboustranně lepící páskou se vcelku osvědčila

Primární cívky TC mají řádově desítky závitů, proto se dají poměrně snadno realizovat i jako samonosné. Je třeba si uvědomit, že mezi primárem a sekundárem existuje rozdíl potenciálů, vyžadující striktní a pečlivou izolaci. Samonosné cívky je dobré vinout na větší průměr, zajišťující dostatečnou izolační vzdálenost, pro cívky vinuté na jádro je třeba volit nenasákavé materiály, vhodné pro vn (silon, pertinax, PVC). Primární cívka by měla mít co nejmenší odpor a musí se dobře chladit, není proto vhodné šetřit na průřezu vodice - možno je použít měděnou trubičku nebo i páskovinu či instalační vodič 3,5 mm. Jako navíjecí trn poslouží například zavařovací sklenice :-).