MINOHLEDAČKA

Přesněji hledačka kovů. Na webu se dá těchto zapojení najít celá řada, od jednoduchých (ale málo citlivých) až po komplikované s mnoha integrovanými obvody a spoustou doplňkových funkcí. Parta radiových pokusníků, která se o víkendech vypravuje do přírody testovat různé druhy antén, si chtěla vyplnit volné chvíle mezi stavbou antény a jejím měřením tím, že se podívá, co všechno se dá v dané lokalitě najít. tedy nějaké „podzemní poklady“. No a jak se s tím to vypořádali, ukazuji v následujícím popisu.

Toto zapojení se od jiných odlišuje jednoduchostí a zvláštním principem činnosti. Jako indikátor je zde použit běžný přenosný (i kapesní) rozhlasový přijímač s pásmem VKV, ať již s CCIR nebo OIRT, tedy laditelným kdekoli v rozsahu 64 až 108 MHz (je zde tedy možnost využití starších VKV přijímačů, které se již nevyplatí přelaďovat). Také byly prováděny pokusy s hledací cívkou, od smyčky z mosazného svařovacího drátu, až po odřezek koaxiálního kabelu, který se nakonec ukázal jako nelepší vzhledem k citlivosti (zřejmě vlivem většího průměru, tedy větší jakost Q).

Základem přístroje je vysokofrekvenční VKV oscilátor s tranzistorem T3, tedy v podstatě vysílač s nízkým výkonem, pracující na kmitočtu, který se dá zachytit na použitém přijímači. Ještě zpět k hledací cívce – ta představuje cívku oscilátoru, jeden závit koaxiálního kabelu s průměrem 15 až 25 cm (v závislosti na použitém rozsahu kmitočtů). No a tenhle náš minivysílač je modulován multivibrátorem (teda, abych nenarazil, astabilním klopným obvodem) s tranzistory T1 a T2. Přijímač si pak naladíme na naší „stanici“ tak, aby byla na kraji propouštěnéno pásma (z důvody větší citlivosti). Při přiblížení kovového předmětu k cívce laděného obvodu (to je ta naše hledací smyčka) se oscilátor rozladí, vysílá někde jinde než dosud (na jiném kmitočtu) a změnu okamžitě zaregistrujeme z reproduktorku přijímače.A ještě jedna poznámka k přijímačům – velmi důležité je nepoužívat nebo vypnout automatické dolaďování. No ostatně starší kapesní rádijka ho ani nemají, a to je v tomto případě fajn.

Šťastný lov!

Původní návrh N. Martynjuk, 225860, Brestskaja obl. gorod Kobrin, ulice Južnaja 18