2 TRANZISTOROVÝ AM PŘIJÍMAČ

Tento dvoutranzistorový přijímač AM je možno pojmenovat výrazem „minirádio“. Zapojení obsahuje pouze dva tranzistory a pár pasivních součástek, a přesto pracuje spolehlivě ihned po (samozřejmě správném) sestavení, přes svou jednoduchost nepotřebuje ani vnější anténu, ani uzemnění, jako třeba krystalové přijímače.

Tranzistor T1 pracuje jako vysokofrekvenční zesilovač s kladnou zpětnou vazbou, a současně také jako demodulátor. Citlivost celého přijímače je závislá na stupni zpětné vazby, která se dá nastavovat pomocí potenciometru P1. Na kolektoru T1 je již demodulovaný nízkofrekvenční signál, který je zbaven zbytků vysokých kmitočtů kondenzátorem C3, takže k dalšímu zesílení tranzistorem T2 se dostane pouze to, co potřebujeme. Zesílený signál pak posloucháme z ;reproduktoru nebo sluchátek s vyšší impedancí, nad 10 ohmů. V jedné verzi bylo použito sluchátko ze starého telefonu s padesáti ohmy, a až na poněkud ořezaný zvuk ve výškách to bylo vynikající.

Feritová anténa L1 je navinuta na feritové tyčce o průměru 10 mm dlouhé 10 cm, má 65 závitů s odbočkou na pátém závitu od dolního (uzemněného) konce smaltovaným vodičem o průměru 0,2 mm těsně. Vhodné je pro připojení k ladicímu kondenzátoru a destičce plošných spojů (body A, B, C) použít co nekratší přívody.

Pokud by se vám zdála citlivost přijímače nějaká slabší, je možno ji vylepšit připojením externí antény k horkému konci cívky (bod A) přes kondenzátor s kapacitou kolem 3,3 až 5,6 pF. Přijímač je napájen z jedné destičkové devítivoltové baterie, odběr je přibližně 1 mA, takže baterie vydrží velmi dlouho.

Plošný spoj přijímače

Rozložení součástek na plošném spoji

Zdroj http://electroschematics.com/601/2-transistor-radio-receiver/