Miniaturní SV vysílač

Zde uvádím velmi jednoduchý, levný a zajímavý projekt, který nabízí spoustu zábavy pro domácí experimenty. Je to v podstatě jednoduchý vysílač pracující v pásmu středních vln, jehož pomocí můžete z jedné místnosti do druhé přenášet hudbu, nebo vlastní řeč.


Obvod používá jediný tranzistor a může být montován buď na univerzální destičce plošných spojů, nebo ve tvaru „vrabčího hnízda“. Kompletní zařízení můžete umístit do plastikové krabičky, ve které je umístěn spolu s devítivoltovou destičkovou baterií a s teleskopickou anténou ze starého tranzistoráku.


Pro odzkoušení funkce položte na stůl asi metr od sebe tranzistorák a tento vysílač. Přijímač zapněte a nalaďte „tiché“ místo na stupnici, na kterém není žádný rozhlasový vysílač. Pak zapněte vysílač a jeho ladicí kondenzátor nastavte tak, aby se z přijímače ozýval hlasitý šum. Pak můžete promluvit do reproduktoru vysílače, který zde zastává funkci mikrofonu, a z přijímače se ozve váš hlas. Dosah tohoto vysílače závisí na délce antény, a může být kolem 200 metrů, při použití citlivého přijímače i větší.

Zdroj http://radio-circuits.blogspot.com/2011/02/low-cost-powerful-am-transmitter-13km.html