METRONOM

Jeden z žáků kroužku přinesl ukázat opravdu nádhernou věc – krásný metronom, z mahagonového dřeva, kovové části pochromované, a jak nádherně cvakal! Nojo, ale to by jsme nesměli být kroužek elektroniky, abychom hned neuvažovali o tom, jak si něco takového vyrobit. A povedlo se – v pohodě „odcvakává“ 35 až 220 úderů za minutu.

Jeho zapojení je zřejmé z prvého obrázku, potřebujeme dva tranzistory – jeden P-N-P a druhý N-P-N, mohou být libovolné křemíkové nízkovýkonové. Dále potenciometr M47 (pokud není po ruce, dá se použít jiný, třeba od M33 do M68), Pevné odpůrky – dva po 47k, jeden 100k (M1) a jeden 47 ohmů. Ještě libovolný reproduktorek 4 až 8 ohmů (ze starých tranzistoráčků) a elektrolytický kondenzátor 3,3 až 4,7 mikrofarad, no a nakonec ještě trochu šikovnosti.

K napájení můžeme použít libovolný zdroj stejnosměrného napětí od 9 do 15V, třeba síťový adaptér nebo baterii 9V. Ale při připojování zdroje pozor na polaritu, po nesprávném připojení je nutné shánět nové tranzistory. Pokud jsme při sestavování neudělali žádnou chybu, pracuje zapojení hned na prvý pokus. Rychlost impulsů je možno řídit potenciometrem R1.

Při dalších pokusech s tímto zapojením vznikl i jednoduchý tónový generátor, prostě a jednoduše jsme stále zvyšovali rychlost změnou kondenzátoru C1 až na hodnotu 10n…

Zdroj http://valeriysan.ucoz.ru/publ/nachinajushhim/skhemy_nachinajushhim/generator_metronom/70-1-0-293