LED NA 230V

Jak připojit světelnou diodu (LED) na síť 230 V aby se ji nic nestalo? Mnozí si řeknou no což, udělám si napájecí zdroj s příslušným napětím a je to. Prostě vezmu transformátor, který mi napětí sníží a pak jej jednoduše usměrním a stabilizuji. My si ale vybereme jednodušší řešení. Nebudeme se ponořovat do teoretické elektroniky (jako že kondenzátor se v obvodu střídavého proudu jeví jako odpor), ale můžete vzít na vědomí jedno malé tajemství, že totiž existují beztransformátorové usměrňovače napětí, které jsou velmi výhodné všude tam, kde se požaduje malý odběr proudu. Samozřejmě že LED patří k spotřebičům s malým proudem, tak proč to zde nevyužít, viz schéma:

Jak vidíte, celé zapojení se skládá pouze ze 4 součástek! Tedy kondenzátor, odpor, Zenerova dioda a – samozřejmě – vlastní LED.


 

Tak si to probereme. Kondenzátor (nesmí být elektrolytický) s kapacitou M1 dimenzovaný na napětí alespoň 630 V. Odpor vybereme podle požadavku na svit diody, pokud chcete větší jas – použijte 1k8, pro menší jas – 2k2. V podstatě se volí empiricky. Zenerova dioda pro napětí 5,6 V a LED. Pokusná sestava je na dalším obrázku:
Zde je ale velmi potřebné jedno upozornění.

Zapojení s beztransformátorovým napájením jsou velice nebezpečná, jelikož zde neexistuje galvanické oddělení od sítě, jako u zapojení s transformátorem. Krátce řečeno, na jednotlivých součástkách se nachází proti zemi nebezpečné napětí 230 V. Při neopatrném dotyku je zde možnost úrazu elektrickým proudem s vážnými následky.

http://akoe.ru/blog/ruselectronic/page2/