LADĚNÝ OBVOD Z KABELU

V mnoha případech, například při konstrukci antén, potřebujeme laděný obvod snadno zhotovitelný a odolný proti atmosférickým vlivům. Snadno a jednoduše lze jej vyrobit z kousku koaxiálního kabelu, jak je ukázáno na obrázku.

Opletení kabelu tvoří jeden závit, střední vodič druhý. Mei nimi je po celé délce kabelu rozprostřena kapacita, u 50 ohmových kabelů bývá okolo 100 pF/m, u 75 ohmových kolem 75 pF/m, přesněji v katalogu, nebo třeba ZDE. Pro docílení rezonančního kmitočtu 14,1 MHz potřebujeme kousek kabelu o délce 85 cm, který můžeme svinout do kruhu o průměru 27 cm, což nezabere nějak mnoho místa. Pro nižší kmitočty, kdy vychází delší, jej můžeme navinout ve tvaru válcové cívky.

Pro pokusy jsem použil 50 ohmový koaxiální kabel ze staré počítačové sítě o průměru 4 mm (pravděpodobně RG58) a získal jsem tak jakost Q = 80. Kabel s menšími ztrátami (silnější) by dal ještě lepší jakost.

Takový obvod je možno použít i jako transformátor impedance 1:4, pokud uděláme vývod c bodě spojení opletení a středního vodiče. Například jestli vývody obvodu připojíme k 200 ohmové zátěži, tak impedance mezi uvedeným spojem a uzemněným vývodem stínění je 50 ohmů. Naopak, když výstup vysílače (nebo transceiveru) spojíme s vývody obvodu, tak impedance střední odbočky proti zemi bude 12,5 ohmu.

Další možnost použití obvodu – jako laděná rámová přijímací anténa. V tom případě výstupy obvodu propojíme s vysokoohmovým vstupem vf zesilovače přijímače osazeným polem řízeným tranzistorem. Pro přesnější naladění antény do rezonance ji uřízneme trošku menší a připojíme paralelně k jejím vývodům dolaďovací kondenzátor. Pro vysílání se tato anténa nehodí, z důvodu svých malých rozměrů je málo účinná. Pro jiná pásma upravíme rozměry obvodu podle vlnové délky.

Takto zhotovený laděný obvod je výhodný například do trapů vícepásmových antén (například 7,05 MHz pro W3DZZ), na toto téma zpracuji další článek.

Viz také CQ QRP 10