ZJEDNODUŠENÝ LM386

Je všeobecně známo, že hlavním důvodem používání integrovaného obvodu LM386 je maximální jednoduchost zapojení. Dokonce se dá vynechat i odpor R1 v případě, že zdroj signálu má galvanické propojení se zemí. Jedině v případech, že vedení k reproduktoru je značně dlouhé, je vhodné přidat RC obvod na výstup, aby byla stabilita zapojení udržena v mezích slušného chování.

No a nyní ta špatná zpráva. Tento obvod má značně velkou úroveň zkreslení, takže pro hudbu (kvalitní) je nepoužitelný. Známý mi přivezl ze zahraničí novější variantu tohoto obvodu s označením LM386N-1 Ale ne, výsledek byl ještě horší, celkové harmonické zkreslení bylo téměř 7% při výstupní úrovni signálu 0,1W. Zkreslení je jasně vidět i na osciloskopu! Pátráme dále. Tento obvod vyrábí jiná firma pod označením GL386, tak se koukneme. Úroveň zkreslení 0,6%, pro někoho by to mohlo být již použitelné, ale podle mě pro hudbu to je ještě mnoho.

Ale trošičku vás potěším, při přijmu SSB nebo AM leteckých stanic, není žádné zkreslení pozorovatelné, „kvalita“ přijímaného signálu to bezpečně ukryje.