INDIKÁTOR NAPĚTÍ 230V

Poté, co jsem nedávno na těchto stránkách uveřejnil několik zapojeni s LED pro kontrolu napětí, dostal jsem mejl od jednoho ze čtenářů, jak připojit LED na síť 230V, aby měl kontrolu, zda je zde napětí nebo ne. Konkrétně se mu jednalo o sledování „levného“ tarifu proudu dle zapnutí bojleru (tento je umístěn ve sklepě, kontrolu chce v bytě). Samozřejmě, proč by ne? Vyhrábnul jsem ze sešitu příprav na kroužky to nejjednodušší zapojení, odeslal mu jej – a byl spokojený. Že prý to je přesně „vončo“ co chtěl. Takže – pokud by se našel ještě někdo, komu by se to hodilo jako indikace síťového napětí, zde je:

Samozřejmě, že by toto zapojení šlo nahradit mnohem jednodušeji, třeba použitím doutnavky, ale předpokládám, že správný kutil použije modernější součástky. Nehledě k tomu, že se pocvičí při stavbě elektronických obvodů a může hrdě prohlásit „To jsem dělal já…“. Přesné hodnoty součástek nejsou kritické, jas LED se dá nastavit změnou kapacity kondenzátoru C1. Zenerova dioda (libovolný typ s napětím od 5 do 8 V) slouží hlavně k potlačení napěťového impulsu při zapínání.

Ale co MUSÍM ještě dodat – je nutno mít na vědomí, že zde pracujeme s nebezpečným síťovým napětím! Před jeho připojením je nutno několikrát zkontrolovat správnost zapojení.

Námět z http://www.2dipol.ru/