NF ZESILOVAČ

V tomto článku je ukázka jednoduchého univerzálního nízkofrekvenčního zesilovače, použitelného pro různé vlastní konstrukce přijímačů a podobná zařízení. Původně byl postaven pro komunikační zařízení po drátu, z jednoho konce tábora na druhý, aby jej nebylo možno odposlouchávat, prostě něco na způsob konferenčního přístroje – po stisku tlačítka se řeč přenáší do protějšího zařízení, stejně, jako po stisku tlačítka „vysílání“ u radiostanice.

Hlavní součástkou tohoto zapojení je integrovaný stabilizátor LM317. Celé zařízení se skládá ze dvou stanic – v hlavní, řídicí stanici je jak reproduktorek (sloužící zároveň jako mikrofon), tak i zesilovač s napájením. Podružná stanice obsahuje pouze reproduktorek a tlačítko příjem – vysílání. Potenciometr R1 je regulátor hlasitosti.

Propojovací kabel na kratší vzdálenosti může být trojlinka nebo kroucený zvonkový drát, na větší vzdálenosti (stovky metrů) doporučuji stíněný vodič, stínění je pak připojeno na „kostru“ (mínus, společný vodič) zařízení. Při vlhé půdě a kratší vzdálenosti je možno třetí vodič nahradit „uzemněním“, kovovou trubkou nebo tyčí zatlučenou do země. Pak je možné odpor 16 ohmů nahradit menším, případně úplně vynechat.

Zkoušeno dle http://www.radioworld.narod.ru/