HORIZONTÁLNÍ ANTÉNA S VERTIKÁLNÍ POLARIZACÍ

O víkendu bylo nádherné počasí, tak jsem neodolal, vzal dvoumetr a vyrazil s přítelem, který má PMR staničku na kopečky. No domníval jsem se, že na těch sedmdesáti centimetrech se objeví přinejmenším půl republiky, ale houbes. Něco tam sice bylo, ale velmi slabě a v šumu. Samozřejmě, anténa je nejlepší vf zesilovač, takže jsme začali kouzlit. Našli jsme si rovnější klacek, kus hliníkového drátu, izolepu jsme samozřejmě měli v kapse. Naštěstí přítel (kdo to je neprozradím, aby neměl průšvih) měl místo vajgl antény konektor, takže další postup byl velmi jednoduchý.

Takže postup prací vypadá takhle – pořídíme si kolem 10 metrů hliníkového nebo (lépe) měděného drátu, nůž, pravítko, kolem 4 – 5 metrů kabelu RG-58 s konektorem (dají se najít pěkné kousky ze zrušených starých počítačových sítí) a to nejdůležitější – přizpůsobovací člen 4:1 z pokojové TV antény. Odměříme 15 cm díly, rukou naohýbáme podle obrázku a připevníme k nosnému ráhnu – buď hřebíky, nebo provizorně lepicí páskou, izolepou a podobně. A to je vše.

Výsledkem bylo několik spojení na vzdálenost 40 – 45 km, dost možná, že by mohly být i delší, ale bohužel zvítězily hlad a žízeň…..

Autor Nikolaj, UR0GT