TELEGRAFIE NA FM

Stává se, že po určité době provozu na VKV FM se někdo zamyslí nad otázkou -  což takhle dát si telegraf? Ano, ano, vím že tento způsob provozu je velmi nepopulární, protože to by se člověk musel něco naučit, a jak známo, učení bolí. Ale přeci jenom, alespoň opatrně si to vyzkoušet…. Pro základní kroky bych doporučil CW PLAYER (k sehnání na webu), jsou sice i lepší prográmky, ale ty jsou vhodné spíše pro toho, kdo se bude chtít věnovat telegrafii více. Takže první kroky máme za sebou, už víme, jak se které písmeno vyšle, ale teď jak si to vyzkoušet v praxi. Většina „mírně pokročilých“ radioamatérů má k dispozici FM staničku, ať již stolní, nebo ručku, a tam přeci telegrafie nejde…..

Ale žádný strach, všechno jde. Podívejte se na obrázek 1, na kterém je jednoduchý obvod kterým lze generovat tón 700 Hz a přivést jej do jakéhokoli vysílače CB nebo PMR a již si spolu s kolegou můžeme vyzkoušet „opravdový“ provoz na radiostanici.

Tak tedy, obvod je vytvořen pomocí slavného obvodu – časovače typu 555. Odpory R1 a R2 spolu s kondenzátorem C1 tvoří časovací obvod. Odpory R3 a R4 představují dělič napětí, který sníží výstupní napětí generátoru na úroveň vhodnou pro mikrofonní vstup přes vazební kondenzátor C2. Abychom nemuseli při vysílání stále držet tlačítko PTT stisknuté, máme zde ještě vypínač „TX“ který to zařídí. Další dobrá věc je příposlech (sidetone), podle obrázku 2.

Pozor ale na jednu věc, vysílač je při tomto způsobu provozu zapnut na vysílání poněkud déle, než při „pokecu“, a na to obvykle není stavěn. Proto doporučuji raději poněkud snížit výkon, aby se zbytečně nepřehříval.

Obrázek 1 – zapojení generátoru 700 Hz

Obrázek 2 - příposlech