ANTÉNA FD4

Je to vícepásmová (multiband) anténa, která spolehlivě pracuje na pásmech 3,5 – 7 – 14 – 21 a 28 MHz. Pro její konstrukci doporučuji měděné izolované lanko o průřezu cca 2,5 mm2. Při stavbě doporučuji nastříhat ramena poněkud delší (o 1 až 1,5 metru), aby bylo možno anténu dokonale doladit. Její vlastnosti jsou totiž závislé mimo jiné i na výšce zavěšení a na předmětech v okolí. Po řádném mechanickém doladění již není zapotřebí antenní dolaďovací člen (ATU).

V případě, že je zájem o práci i na tzv. WARC kmitočtech, tedy na 10, 18 a 24 MHz, je možno doplnit anténu ještě dvěmi rameny, podle dalšího obrázku.

Balun 1:6 je navinut na dvou feritových tyčkách z antén starých tranzistoráčků, 11 závitů dvěma vodiči průměru kolem 1,5 mm současně, podle následujícího obrázku. Konec jednoho vinutí je spojen s začátkem vinutí druhého, a od tohoto spoje je vyveden vodič na zem, tedy stínění přívodního kabelu (konektor), na odbočku na prvém vinutí je připojen střední vodič kabelu (střed konektoru) a začátek prvého vinutí a konec druhého vinutí je připojen k anténě. Tečky označují začátek každého vinutí, jsou tedy propojeny jakoby „v sérii“, konec prvého vinutí na začátek druhého vinutí, odbočka je na 9 závitu od konce prvého vinutí.

V jedné verzi této antény byl popsaný balun navinut na toroidu Amidon T 200-2. Dobré a podrobné tipy pro zhotovení balunu 6:1 i s mnoha obrázky jsou také na:  http://www.on4jx.net/content/realisation-dun-balun-rapport-16-pour-une-antenne-fd3-ou-fd4-par-marc-christiaens-on6lr