ANTÉNA DVOULINKA

Jistě se mnoha z vás již přihodilo něco takového. Potřebujete natáhnout dipól na krátké vlny, ale ouha. Nevejde se do prostoru, který je k dispozici, třeba na střechu a podobně. Tak, sákryš, a co teď?

Běžnou metodou mechanického zkrácení antény (dipól i LW) je zařazení cívky o přesně dané indukčnosti, která anténu elektricky prodlouží. Ale pokud jste tuto metodu již zkoušeli (my v kroužku několikrát) víte, že tak jednoduché to zase není. Problémy jsou s nastavením přesné indukčnosti, její ochraně před atmosférickými vlivy které ji rozlaďují, ale hlavní problém je v tom, že krátká anténa vyzařuje (a přijímá) méně energie, než dlouhá. Prostě podaří se nám anténu vyladit do rezonance, poměr stojatých vln je také uspokojivý, ale není to vončo. Anténa nepracuje tak, jak by měla.

Ale nebojte se, řešení zde je, a sice velmi jednoduché. Existují antény zvané „linearly loaded dipole“ nebo také „COBRA“, které jsou o 30 až 35% kratší, než klasický půlvlnný dipól pro stejný rezonanční kmitočet, ale se stejnou účinností. Jeho vstupní impedance je kolem 35 ohmů, na rozdíl od klasického dipólu, který má kolem 73 až 76 ohmů, podle výšky zavěšení. Proto zde budeme ještě potřebovat na dolním konci svodu, tedy  souosého kabelu, odpovídající tuner.

Někomu by to možná mohlo připomínat tzv. skládaný dipól, používaný na VKV (hlavně u TV antén), ale všimněte si toho, že jeho horní část je přerušena a je zde zařazen izolátor.

V následující tabulce jsou uvedeny rozměry tohoto typu dipólu pro jednotlivá amatérská pásma. Připomínám ale, že tyto míry jsou poněkud delší, přesné rozměry budete muset zjistit experimentálně přímo na místě, kde bude anténa instalována, jelikož okolní prostředí má určitý vliv na její (a nejen její) rezonanční kmitočet. Víte jak na to? Osvěžte si paměť na stránce ham radio dipole.

Délka lineárního skládaného dipólu

10 m   (28.5 MHz)
12 m   (24.9 MHz)
15 m   (21.1 MHz)
17 m   (18.1 MHz)
20 m   (14.1 MHz)
  30 m   (10.1 MHz)
40 m   (7.1 MHz)
80 m   (3.6 MHz)
160 m  (1.85 MHz)

3.5 m.
4.0 m.
4.73 m.
5.51 m.
7.08 m.
 9.89 m.
14.06 m.
27.74 m.
53.97 m.

Tento typ zkrácené antény nemusí být omezen pouze na horizontální instalaci, požadavky na prostor se dají ještě zmenšit pomocí instalace antény jako „slopper“, „inverted V“ nebo „inverted U“.

Literatura:
http://www.hamradiosecrets.com/short-ham-antenna
http://ham-antennas.blogspot.cz/2012_01_08_archive.html