ZDROJ DVOJÍHO NAPĚTÍ

Již jednou jsem na těchto stránkách ZDE popisoval takový zdroj ss napětí, který je schopen z jednoho transformátoru dodávat dvě různá napětí. Pak ale přišel dotaz, zda je možno výstupní napětí pro laborování přepínat, na vyšší a nižší. No tak jasně, na výstup dám přepínač, který přepne vývod k hornímu, nebo k dolnímu vývodu. Jenže ze starých dob elektronek pochází ještě jedno zapojení, řekl bych že jednodušší, viz schéma:

Jakže to vlastně pracuje? No samozřejmě, velmi jednoduše. Přepínačem si zvolíme druh zapojení usměrňovače, který pak pracuje buď jako běžný dvoucestný usměrňovač (v zakreslené poloze přepínače), který usměrňuje poloviční napětí transformátoru, tedy napětí jeho jedné poloviny, nebo jako Graetzův můstkový usměrňovač (ve druhé poloze přepínače) který usměrňuje vyšší napětí, tedy obou polovin vinutí transformátoru v sérii.

Popsané zapojení se používalo, jak jsem uvedl, v dobách elektronek, kdy při uvádění do chodu se zařízení napájelo nejprve polovičním napětím, a teprve po odzkoušení plným napětím, například 100V / 200V.