ANT DUALBAND

V současné době je velmi v módě nakupovat dual-band radiostanice, alespoň podle dotazů na radioamatérských fórech. Časem téměř každý přijde na to, že anténa typu „pendrek“ není to pravé ořechové, pro spolehlivé spojení by to chtělo nějakou jinou. Nojo, ale tahat sebou dvě antény a každou chvilku je přehazovat, podle právě použitého pásma? Tak to ne, tudy cesta nevede. Ale – vždyť přeci existují také dvoupásmové antény! Kuk na to.

Nabízím zde návrh aplikace jednoduché a superlevné antény, řešené jako dva paralelně spojené dipóly, které se běžně používají na KV pásmech, viz obrázek. Anténu je možno použít jak pro horizontální, tak i pro vertikální polarizaci, zavěsíme ji na nejbližší strom vodorovně, nebo svisle. Pro napájení jsme nejprve použili nalezený kus kabelu RG58, ale v pásmu 70 cm měl již poněkud útlum (zřejmě stářím), proto jsme jej nahradili 5 metrů dlouhým RG213, a vše bylo v nejlepším pořádku.

Konstrukce je velmi jednoduchá, doba výroby je kolem půl hodiny. Jako materiál je možno použít 2mm silný buď měděný vodič, nebo mosazný svářecí drát, nebo v nejhorším případě i železný svářecí drát, délky jsou patrné z obrázku. Jak je vidět, vždy jedno kratší a jedno delší rameno jsou spájeny nebo svařeny dohromady a přišroubovány ve svorkovnici. Z druhé strany svorkovnice je připojen souosý kabel ke stanici, při testech jsme nepoužili žádné přizpůsobení. V obou použitých pásmech (2 m a 70 cm) byl poměr stojatých vln pod 1,8.

Zdroj http://www.qsl.net/dl7jv/duo.htm