Délka koaxu k CB

Na diskuzním serveru CBRADIO.CZ se velmi často opakují dotazy na „správnou“ délku koaxiálního napáječe k anténě. Jednou takovou sérii odpovědí kopíruji zde. Viz  http://www.cbradio.cz/forum/read.php?11,119046,page=1

Autor: Jarda

Mám dotaz šel jsem do elektra a koupil 50 ohm kabel 4m ale byl to belden a to sem zjistil až doma má větší činitel krácení a schází mi 40cm myslíte že se to projeví a na kolik se ovlivní PSV a nebo jestli je možné koax zkrátit a použít ho jen 2,2m to by šlo tím by se mi problém vyřešil je to možné děkuji popřípadě nějakou radu jak toto vyřešit.Děkuji.

Autor: Jarda

Jinak mám to k magnetce 130cm tak jestli se to nedá vykompenzovat tím že prodloužím zářič magnetky myslím jen teoreticky díky.

Autor: IKE

Tak si uřízni dalších 40 cm a je to.
Proboha, kabel 50 ohmů má 50 ohmů po celé délce, jestli ho je 100 metrů nebo metr. Furt je to 50 ohmů, který musím na obou koncích zakončit stejnou impedancí, jinak to není vedení, ale zářič.

Autor: IKE

S činitelem zkrácení operuješ tehdy, když kabel používáš třeba jako symetrizační nebo přizpůsobovací transformátor, či laděný obvod. Pokud to je vedení, tak se nic nemění.

Autor: Jarda

Dík hele jak to přidělám těch 40cm k tomu to snad ani nepůjde asi ho někomu chytřejšímu prodám a koupim si ho 4,5 metru a bude to je škoda že to nemůžu zkrátit na 2,75m to by bylo super no nic asi mi nezbejvá než koupit dalších 4,5metru koaxu no za blbost se platí

Autor: Jarda

No mám to k napojení na magnetku do auta celej novej koax pro magnetku od napájení až po anténní zářič.

Autor: IKE

No a proč musí být přesně takhle dlouhý? Proč ne 10 metrů nebo 2 metry?

Autor: Jarda

No podle tohoto článku ano [http://www.cbdx.cz/clanek290-7-miniserial-k-tematu-jak-naladit-antenu.htm] musím to mýt spočítaný a podle toho to ovlivnuje PSV nebo to tak není?Tedy u té magnetky to je podle tebe jedno kolik ho ušmiknu?

Autor: IKE

Přečti si ještě jednou:
Proboha, kabel 50 ohmů má 50 ohmů po celé délce, jestli ho je 100 metrů nebo metr. Furt je to 50 ohmů, který musím na obou koncích zakončit stejnou impedancí, jinak to není vedení, ale zářič.

Autor: IKE

Jo a když ho budeš mýt, tak jej nezapomeň řádně vysušit, i uvnitř.

Autor: Jarda

Aha takže s tímto činitelem krácení se počítá jen když mám třeba 1/2 nebo 75ohm kabel nebo proč?Jen mi prosím řekni jestli to můžu nechat a připájet si to na tu magnetku díky moc a omlouvám se že sem trochu míń informovanej :D

Autor: IKE

Půlohmový kabel těžko seženeš. Kabel 75 ohmů opět musí být na obou koncích zakončen impedancí 75 ohmů, jak výstup ze zařízení, tak i vstup antény. Prostě si anténu naladíš tak, aby na vstupním konektoru měla 75 ohmů, pak je maximální bezeztrátový přenos energie. Když používáš 50 ohmů tak to platí opět, jen místo 75 si tam dosaď 50, stejně máš výstup ze stanice padesátkový. Jinak by jsi musel použít impedanční transformátor mezi 75 a 50 ohmů. Buď na toroidu, nebo pomocí úseků vedení.
Howgh.

Autor: Jarda

Pořád nemám odpověď neřeším ohmový přispůsobení stanice=50,anténa=50,kabel=50 můžu použít jakoukoliv délku koaxu na vedení nebo musím přesmě odměřit dík předem.

Autor: IKE

Potřetí.
Proboha, kabel 50 ohmů má 50 ohmů po celé délce, jestli ho je 100 metrů nebo metr. Furt je to 50 ohmů, který musím na obou koncích zakončit stejnou impedancí, jinak to není vedení, ale zářič.

Autor: Jarda

Proč psat jednoduše když to jde složitě ale jo chápu 50ohm je všude takže žádný měření díky a jdu to pájet doufám že půjde naladit.

Autor: David

Jardu tak trochu chápu,on totiž každý hovoří něco jiného hodněkrát jsem slyšel že na tom záleží,že se to má spočítat a kabel mít přesně dlouhý jak půl lambda, či jeho násobky a pod.
Taky to náhodou řeším u svého boomeranga,který nemohu dostat pod SWR 3 a asi to taky zkusím zakrátit co to udělá..

Autor: Honza

Délka kabelu má být násobek 1/2 L +zkracovací činitel.U RG58 je to na 27 MHz 5,5mt * 0.68 = 3,75mt a násobky této délky.Kolik má Belden zkracovací činitel nevím.Najít na internetu není problém.

Autor: IKE

Tohle platí v případě, že impedance nejsou přizpůsobené a musíš je transformovat. Jakmile anténa a stanice mají 50 ohmů, je přizpůsobeno libovolnou délkou.
Zkus si představit situaci, že připojuješ ke stanici topení. Mechanicky vychází délka kabelu 15 cm. Uděláš tam tedy půl lambda? A když to je na pásmo 80 metrů. Pak od stanice k zesilovači povedu 40 metrů, jo? A od zesilovače k anténě taky, i když mi končí před oknem metr od stanice. Nebo se koukni na TV rozvody, kdo je vyměřuje, aby jejich délky po domě byly přesné? Nebo se natáhnou až k zásuvce a dost? Nikdo předem neví, jak dlouhý bude kabel od zásuvky k TV.
U vysokofrekvenčního vedení záleží pouze na jednom, aby bylo impedančně přizpůsobení, pak dochází k maximálnímu přenosu energie, ono to měření PSV je jen taková berlička, která mi dá najevo, že anténa nemá 50 ohmů, není svou délkou vyladěna na požadovaný pracovní kmitočet. Blbé PSV mi říká, že mám anténu vyladit, a to je všecko.

Autor: Jarda

Díky Davide za pochopení to mě právě hrozně zmátlo jinak jak říká IKE tak to my samozřejmně došlo taky ale tak nikdy nevíš jo IKE jaký jsou tvý stránky?

Autor: IKE

[ok1ike.nagano.cz]
[ok1ike.c-a-v.com]
[www.hellsoft.cz]
atd (je jich více, pro případ havarie některého serveru)

Autor: Jirka6

Jardo,pokud budeš lítat po kopcích a budeš zkoušet různé antény,tak budeš pokaždé stříhat kabel? A proč?
Jediné co je třeba sledovat u koaxu delších než 20m jsou jeho ztráty.
Jsou ale známy případy,že parta používá k upevnění antény stožár nějakého vysílače a musejí použít 50m délky a používají jen 6mm obyčejný koax taky žijí.Tady je to zase o cené a možná taky o váze případného 12mm koaxu.Na to abys měl mulu.

Autor: IKE

Pravdu díš.

Autor: OK4JD

Páni kolegové, čtu blbě? Mě se nezdá, že by tu bylo někde napsáno, že by ta anténa byla naladěna a měla určitou impedanci už u samotné antény (třeba na konektoru). A je fakt, že se člověk občas dočte, že (asi výhradně) vozidlové antény mají kabel jako součást rezonanční délky. Neříkám, že jsem to měřil a že je to pravda, ale v případě, že je, pak má přívod konkrétní elektrické délky smysl, i když všichni víme, že vyzařování přívodu je nežádoucí.
Jak to teda je? Jsou všechny antény laděny do rezonance už quot;na konektoru quot;?
A mají tu potřebnou impedanci už tam?
Setkal se někdo s tím, že by obzvlášť vozidlová anténa měla přívod jako dolaďovací úsek?

Autor: Franta FJ

Lidi neblbněte furt s tou dýlkou kabelů. To se šíří jak za komárů zprávy kde dostali banány. Je to přesně jak píše Jirka IKE. Jestliže jde o 50 ohmový kabel, který je zapojen do 50 ohmové soustavy, je úplně jedno, jestli ho máš 4m, nebo 4.5 metrů, či 20 metrů. Furt má 50 ohmů a v celé soustavě nic nezmění ani neovlivní, mimo ztrát svým útlumem, pokud ho natáhneš 50 metrů.
Měřená dýlka má svý opodstatnění pro účely přesných měření antén, kdy není jistota přesné charakteristické imedance kabelu, ale to u běžných CB reflektometrů [SWR metrů] stejně nepoznáš, nebo pro měření při použití kabelů odlišné impedance. Jinak pro informaci- pro tyhle případy se používá délka L 1/2, které se říká quot;opakovač impedance quot;, protože bez ohledu na vlastní impedanci kabelu- jakou impedanci připojíš na jedné straně kabelu, takovou naměříš na opačném konci. Ale funguje to jen u jedné jediné frekvence, pro kterou byl kabel střihnutý.
Nicméně při praktickým použití koaxu k radiostanici na vysílání je u 50 ohmový šňůry jedno, jak je dlouhá.
Existujou ale výjimky- antény, kde se na konstrukci šetřilo už se záměrem tím, že jako část té antény bude sloužit i přívodní kabel. Zde je nutné pak kabel opravdu přesně měřit a stříhat. Tyhle antény ale stojí za ho[vyloučenou strávenou potravu].

Autor: OK4JD

Když to vemu z druhé strany:
Cožpak anténní tuner nedolaďuje impedanci soustavy anténa-svod (v případě, že není tuner rovnou u antény) k impedanci trxu? A jak víme, dochází k vyzařování i na tom svodu. Svod se tedy v případě nestejných impedancí uplatňuje jako ovlivňující prvek celé sestavy.

Autor: IKE

Jak to teda je? Jsou všechny antény laděny do rezonance už quot;na konektoru quot;?
A mají tu potřebnou impedanci už tam?
Nejsou, nemají.
Výrobce netuší, kde a za jakých podmínek bude anténa nainstalována, takže ji předem naladit nemůže. Ale je na tom, který anténu instaluje, aby ji nejprve vyladil a teprve pak provozoval.
Z toho důvodu mají tyto typy antén zasouvatelný prut ke změně délky, pokud jej nemají, přichází ke slovu štípačky.
Třeba až do orkánu Kyril jsem používal anténu AVT-4 od firmy ECO, zkuste odhadnout, kolik měla posuvných částí k vyladění! (napovím, pět). A teď počkám, až mi někdo vysvětlí, jak dlouhý kabel jsem měl k ní použít. Jsem zvědavý.

Autor: IKE

Tak zvaný anténní tuner, pokud není tam kde má být - t.j. přímo u antény, má pouze jednu funkci - zabrání odraženým stojatým vlnám vlézt do zařízení a tropit tam neplechu.

Autor: Jirka6

Dlouho jsem přemýšlel, jestli tento článek napsat. To bude „zas v alejích nablito“. Ale proč ne. I já jsem si svůj výběr musel odůvodnit. A třeba přesvědčím i další, kteří podobné dilema právě řeší.
Už to trvá dlouho a celá debata je o ničem.

Autor: jindra

Tyto debaty se tu řeší každých půl roku. Přitom je to úplně jasné. Stačí když si to odzkoušíte v programu TLDeatails. Je to Smithův diagram kde si můžete všechno vypočítat naprosto přesně. Jako že 2x2=4. A ne co říkal Láďa Jarda.
Ve zkratce. Impedance Z je vektor dvou veličin. Rezistence R a reaktance X. Pokud zatížíme 50 Ohm koax quot;čistým quot; odporem 50Ohm, bude po celé délce koaxu stejná hodnota PSV 1 a rovněž tam bude 50Ohm. X0
Pokud ale bude na svorkách antény: Příklad 80Ohm X -40Ohm bude PSV 2,15 Ale na takto zatíženém kabelu kde je rozdílný R a navíc reaktance vznikají napěťové kmitny nebo proudové uzly. Podle délky kabelu. Takže na každém kousku kabelu je JINÝ POMĚR R+X. To však nic nemění na tom že PSV je v každém bodě kabelu STEJNÉ. Asi podobně tak jako že(4x3=12 nebo 6x2=12) Na začátku nebo na konci nebo kdekoliv jinde.Pouze při 1/2 vlné délce kabelu kružnice na Smithově diagramu opíše celou jenu otáčku a kopiruje to co je na začátku. Takže po 1/2 vlných délkách kabelu bude zase 80Ohm X -40Ohm. Pouze tady můžeme měřit třeba ant. analyzátorem, šumovým můstkem, nebo GDO. Všude jinde budou tyto přístroje ukazovat bludy.
Na každém jiném úseku tohoto případu budou pouze jiné poměry R+X, ale výsledné PSV se absolutně nemění. Kdo tomu nevěří tak si to vyzkouší. Tento konkrétní příklad antény 80Ohm X -40Ohm připojený třeba na 37m kabelu LMR1700 bude mít na konci kabelu už R=28Ohm, X=18,8(všimněte si že reaktance se najednou změnila z kapacitní na induktivní). Výsledné PSV ukazuje zase 2,1 Kabel 1/2 lambdy je dobrý pouze pro měřicí účely. Délkou kabelu se PSV nikdy nemůže měnit! Pokud se nám mění, tak je to špatně. A je úplně zbytečné kabel dostřihávat. Ale to je zase povídání o balunech a plášťových proudech.

Autor: IKE

Jindro, vše je jasné.
Ale - domnívám se, že tuto informaci bude tazatel těžko trávit, předpokládám, že neví o čem je řeč. Je lépe podat vše na lopatě. Mnohokrát jsem měl problémy nějakému odborníkovi vysvětlit, co to je Smithův diagram.

Autor: Franta FJ

Jindro, perfektně napsaný! Ty máš doslova profesorský básnický střevo :-)

Autor: Hades

nechtěl jsem na Jindrovo příspěvek vůbec reagovat, ale IKE a FJ tomu daly quot;korunu quot;, tak se přidám...
Jindro, hodně dobrý, ale tohle by si měl nastudovat každý, kdo chce quot;anténovat quot;...
Bohužel se na to stejně za půl roku někdo zeptá znovu, proč by se namáhal si to dohledat...
A nechci se nikoho dotknout, ale náš quot;Pan Profesor quot; (ta dvě velká quot;P quot; jsou na místě...) říkával: quot;vy hovada, to je jak házet perly sviním... quot;
Dodnes na něj vzpomínám s láskou, opravdu to byl sqělý chlap, co dokázal naučit ty, co o to stáli :-)

Re: Délka koaxu k CB

Autor: jindra(---.customer.poda.cz)

Datum: 15.03.2012 10:21

Díky hoši. Ještě jsem chtěl vysvětlit větu:
quot;Všude jinde budou tyto přístroje ukazovat bludy quot; Ony ty přístroje budou ukazovat skutečný stav v tom konkrétním místě.(teď mám na mysli rozdílnou délku kabelu od násobků 1/2L. Ale nebudeme vědět co je skutečně na anténě. Kromě PSV. Toto si hodně lidí plete. Extrém je jeden pán co se fotí s trabukem v hubě. Připojit GDO na kterékoliv místo na kabelu a stříhat podle toho kabel a jásat jak to usadil do rezonance,(GDO přece ukáže hluboký dip) nebo dokonce upravovat délku antény za těchto podmínek je hloupost. Protože na každé jiné délce než násobek 1/2L je jiná reaktance, než je ve skutečnosti na anténě. Od kladných do záporných hodnot.

Autor: Honza-Švermov

 [www.walter-fendt.de]
- nebude i ono měření PSV závislý na místě na kabelu ?

Autor: jindra

Honzo animace je pěkná. Ta usečka s písmenky U,K znamenají kmitny a uzly. V určitých místech na kabelu sejde přímá vlna s odraženou a interferencí vznikne součet a napěťová kmitna. Zaškrkavátkem quot;výsledné stojaté vlnění quot; se myslí výsledný součet těchto dvou napětí. Neni to ale poměr stojatého vlnění, PSV. Silně doporučuji program TLD.

Autor: Honza-Švermov

Snažim se říct že když se trefíš do uzlu tak PSV nezměříš.
Pokud PSV = (Ei+Er)/(Ei-Er)
Kde Ei je dopředná vlna a Er odražená vlna, tak v uzlu kde Ei=Er mi vychází dělení nulou ...

Autor: Petr

SWR metr má měřící úsek a pokud je tam pouze postupná vlna SWR 1:1, tak na obou koncích bude stejné napětí. Pokud jsou tam kmitny napětí a proudu, tak začátek a konec měřícího úseku budou mít rozdílné napětí úměrné stojákům.
[www.qsl.net]

Autor: Honza-Švermov

Jo, ale když bude měřící úsek zanedbatelně malej v poměru k vlnový dýlce, tak rozdíly napětí budou závislý na tom v kterym místě vedení se zrovna nacházíš ...

Autor: jindra

Matematika není zrovna moje silná stránka. Ale myslím si že když rozpitvám pravidelnou 360 stupňovou sinusovku, třeba na úseky po 1 stupni, tak mi na každý ten 1 stupeň připadne stejný napěťový rozdíl. Jsou maxima, minima, ale nikde to nebude větší nebo menší rozdíl v závilosti na fázi. Na grafu to může vypadat jinak.

Autor: OK4JD

Takže ať to shrneme:
1) Anténa se nedá jakkoliv doladit prostým úsekem vedení (tedy žádná symetrizační smyčka atd.).
2) Určitá délka vedení má smysl v podstatě jen tehdy, pokud chci půlvlnný opakovač a to se jedná o elektrickou délku. Je to např. nutné pro nastavení rezonance antény třeba GDOčkem.
3) je-li anténní soustava vyladěna tunerem u trxu, vedení vyzařuje, nicméně pokud by se v tomto konkrétním případě vedení odstranilo a anténa by se připojila rovnou na tuner, byl by tuner (jeho kompenzační prvky) nastaven(y) stejným způsobem, jako s vedením libovolně dlouhým.
4) PSV na konektoru antény je stejné jako PSV na konci libovolného vedení připojeného k této anténě.
Je to tak?

Autor: IKE

Pozor, k bodu 1.
Anténa se dá doladit určitou délkou vedení, ale je to prasárna, jelikož tím pádem vedení pracuje jako anténa a vyzařuje.

Autor: Petr

Ten 2HF tady píše pěkný kraviny. A nikdo ho neopraví! PSV metr funguje na principu směrových vazeb! Rozliší to, z které strany postupuje jaký výkon!

Autor: jindra

OK4JD.

1/ Laděním antény si představuji nastavení do rezonance.A ta se nedá ladit symetrizační smyčkou atd.


2/Ano. Ale mohou být případy použítí koaxu jiné impedance než 50 ohm, který bude zároveň jako laděný 1/4 vlný transformační člen. Třeba anténa quad která mívá R kolem 120-170 Ohm. Většinou se jedná o transformaci nahoru, pomocí 1/4 vlného vedení. Jednoduchý vzorec.

Zk=odmocnina(Za X 50)


Zk= impedance hledaného kabelu, Za=impedance antény 50= 50Ohmový výstup našeho vysílače.
Anténa 120 X 50= 6000. Odmocníme a výsledek je 77,45
Rekapitulace: Anténa(třeba quad) R=120 Ohm=PSV 2,4
Připojením 1/4 úseku koaxiálního kabelu o impedanci cca 77 Ohm, bude na konci 1/4 vlného úseku impedance rovných 50Ohm a PSV 1,0. Funguje to na různé jiné impedance, problém je ten, že v koaxech není až takový výběr a pro každé pásmo je třeba použít jinou délku kabelu. Ale zase. Tím kabelem neladíme anténu. Ta už musí být předem naladěná.


3/Když je špatné PSV neznamená to vůbec že vyzařuje kabel.
Pokud je tuner u vysílače ochráníš tím akorát koncový stupeň TRXu
Celkové ztráty se ještě zvětší o ztráty v tuneru. Pokud už musí být tuner, tak nejlépe u antény. Když se jedná o jednopásmovou anténu tak jednoduchým LC obvodem ve vodotěsné krabici jde přizpůsobit 50 Ohm kabel k většině běžných antén na střed pásma 1,0 Potom jde připojit libovolně dlouhý kabel 50Ohm. 80m. pásmo je ale příliš široké pro fixně nastavené LC.


4/ OK.