DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ POMOCÍ GSM

V tomto článku je popsáno jednoduché zařízení k dálkovému ovládání jiných přístrojů pomocí mobilního telefonu, v jedné z aplikací bylo použito k zalévání květin. Nepostradatelné pro teroristy k odpálení bomby na dálku. Možná, že se vám toto schéma bude znát primitivní, ale funguje to! Potřebujete k tomu jen nějaký (třeba starší) mobilní telefon s náhlavní soupravou, pár drobných součástek (viz schéma) a při výše uvedeném použití ke zmíněnému zalévání květin nějaké čerpadlo, třeba z ostřikovačů skel auta, které bude ovládáno spínacím kontaktem relé Re1.

Potřebujeme-li nyní na dálku zapnout požadované zařízení, nebo třeba zalévat květiny, zavoláme na číslo tohoto mobilního telefonu. Vyzváněcí signál je usměrněn diodami D1 a D2, otevře tranzistorový spínač T1 a T2, který sepne napájení relé Re1. Jeho kontakty pak sepnou požadované zařízení, v případě zmiňovaného použití pro zalévání květin sepnou čerpadlo, například z ostřikovačů skel z automobilu, které se postará o dodávku vody do květináčů. Doba chodu čerpadla určíme délkou vyzvánění. To znamená, že pokud odhadneme, nebo máme vyzkoušeno, že na zalévání stačí 10 sekund, jednoduše budeme 10 sekund poslouchat pípání (vyzváněcí signál) a pak zavěsíme. Zalévání končí. Někomu by se třeba mohlo zdát jednodušší pro tento účel použít časovače, např. 555, ale pak jsou problémy se změnou odstupu zavlažovacích cyklů, třeba při vyšší teplotě, nebo při trvale zatažené obloze s deštěm, což se projevuje i v uzavřeném bytě.

Pokud se vám toto zařízení nechce stavět a máte po ruce 353. Kč, můžete se kouknout na http://www.flajzar.cz/ostatni/univerzalni-dalkove-ovladani-gsm.htm kde je nabízena stavebnice.

Námět http://cxema.my1.ru/