LADĚNÍ ANTÉNY CB

… neboli «Když nemáme anténu»

Příteli Romanovi se dostala do ruky starší CB radiostanice a okamžitě vyvstal problém – chyběla anténa. Na nějaké šplhání po střeše neměl právě náladu, právě byla pěkná zima a vůbec…. Nu což, snad se dá nějak nahradit, pod oknem měl anténu INVERTED V pro krátké vlny 80 a 40 metrů. Což takhle použít ji pro CB? Šlo by to?

No jasně že jo, stačí přidat přizpůsobovací obvod mezi CB a napájecí kabel antény. Prolistoval několik starších časopisů, zasurfoval na webu, a objevilo se dostatečně efektivní řešení dle http://uarl.org/communication/forum/index.php?PAGE_NAME=read&FID=9&TID=22&MID=s – ladicí člen s indukčností a kapacitou, viz schema.

Cívku navinul bez kostry, vzduchově vodičem o průměru 1,2 mm, celkem 12 závitů na průměru 20 mm o délce vinutí 55 mm. Odbočka pro připojení ke stanici je na druhém závitu od studeného (uzeměného) konce cívky. No a vše bylo OK – obvod byl tak univerzální, že s ním šlo anténu vyladit v rozsahu od 18 do 29 MHz, čili byl použitelný i pro horní KV pásma. No sláva!