BONSAI – ANTÉNA NA LOĎ PRO 80m

Jeden přítel si usmyslel, že si na léto pronajme hausboot, ale co by to bylo za dovolenou, kdyby neměl sebou rádio. Jenže jak dostat anténu pro 80 m na 10 metrovou (v úhlopříčce) loď, to už je teda něco. Svého času jsem si zkrátil anténu na střechu paneláčku podle 4S7NR a chodila, tak to zkusíme zkrátit ještě víc a necháme se překvapit.

Výsledek je na obrázku, jak vidět je to anténa typu „Inverted V“ s rozevřením ramen 120°,  střed je na dřevěném stožárku cca 7 m nad hladinou vody, obě ramena jsou elektricky prodloužena cívkami 68 uH. Praktické provedení prodlužovací cívky je na dalším obrázku.

Cívka je navinuta vodičem o průměru 0,6 mm na kousku PVC trubky o průměru 2,5 cm a má 88 závitů na délce 5,5 cm. Prozatím není nijak chráněna proti vlivům povětrnosti, jelikož předpokládaná životnost antény je pouze jednu sezónu, pak přijde zlikvidovat.

Již od počátku jsem předpokládal, že šířka pásma takto znásilněné antény bude poměrně malá, což se nakonec potvrdilo. Pro rozsah PSV od 1,1 do 1,5 byla šířka pásma cca 50 kHz, což jeho uživateli celkem ani moc nevadilo, připustil, že když nejde tak nejde, na ty pokecy na osmdesátce to stačí. Podle literatury je šířka pásma závislá na průměru anténního vodiče, čím silnější, tím širší pásmo. Pro zlepšení vyzařovacího diagramu byla anténa napájena přes balun 1:1 mezi napájecím souosým kabelem a středem dipólu. Vhodné by také bylo umístit anténu co možná nejvýše, tím se zvýší dosah spojení, ale v daném případě tomu okolnosti bohužel nevyhovovaly. Celkově je účinnost malá, vzhledem k malé fyzické velikosti, ale stále je o mnoho procent lepší, než žádná anténa.