BALUN K DRÁTOVÉ ANTÉNĚ

Přišel za mnou jeden známý, abych mu poradil. Natáhl si anténu z balkonu domu na strom, vyšla o délce 20m, trochu šikmá, něco jako „slopper“, nakloněný paprsek. No a že by jej zajímalo, jak ji připojit k vysílači, aby měla alespoň trochu slušné PSV – jakou má takový kus drátu impedanci, to ví Bůh a svatý Václav (jak pravil kapitán Exner).

Jeho koncepci jsem mu pochválil, podle mého názoru nějaké moc dlouhé antény ve městě nemají příliš velký význam, jelikož pak zbytečně chytají moc různých poruch, šumů a podobných nevhodností.


Tak hochu, koukej jak na to půjdeme. Nedávno jsi ode mne dostal několik toroidů Amidon, určitě ještě nějaký máš v šuplíku. No a kus drátu silného 0,7 až 1 mm asi taky, že jo? Tak se dáme do práce. Kuk na tenhle obrázek:To prostě a jednoduše zkroutíme dohromady čtyři vodiče, tak, abychom dostali pěkný svazek, kterým navineme na toroid 9 závitů, na poslední cívce (čtyřce) uděláme odbočku na třetím závitu, abychom mohli později vyzkoušet přesnější přizpůsobení podle PSV metru. (v jedné verzi jsme odbočku vynechali).

Balun dáme do krabičky, přidáme konektor a dvě svorky k anténě/uzemnění, a dopadne to takhle:


Zevnitř škatulky to vypadá asi tak:


No a je to hotovo. Ke zdířce „0“ , "1" nebo "2" připojíme vývod k anténě, vyzkoušíme, co bude lepší a můžeme začít lovit déixy……

Zdroj http://www.radioscanner.ru/forum/topic31088.html